Bitcoin ve kripto para birimlerinin para olup olmadıkları konusu tartışılan konular arasından yer almaktadır.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin para olup olmadıkları konusu tartışılan konular arasından yer almaktadır. Bu konuyu bir değerlendirmek ve okuyucularımıza bilgi vermek istedik.

Bir değişim aracı olarak kripto paralar özellikle son zamanlarda giderek yaygınlık kazanmakta, tüketicilerin ilgisi artmakta ve kullanım oranları da ilgi çekmektedir. Değer saklama aracı olarak yüksek volatiliteye rağmen eskiyen, yıpranan ya da bozulan bir parama değildir.

Muhasebe para birim olarak uygulanmasına yönelik bir engel yoktur. Kabul edilebilirlik açısından bakıldığında güven daha da artmakta ve buna paralel olarak da tanınırlık sürekli artmaktadır.

Kripto paraların volatilitesi yüksek olduğundan değerinin istikrarına yönelik olarak bu durum olumsuzluk ortaya koymaktadır. Bu özellik kripto para birimlerinin bir para olarak değerlendirilmesinde en büyük engeli oluşturmaktadır.

Taşınabilir olması yönüyle bakıldığında piyasadaki hiçbir para birimi kripto para birilerinin bu özelliği ile rekabet edemez. Bölünebilirlik özelliği de Bitcoin ve kripto para birimlerinin e iyi olduğu özelliklerden biridir.

Kripto para birimlerini öne çıkaran bir diğer özellik de ömürlü olmasıdır. Miktarları belli olup yıpranma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle merkez bankalarının para basmaları gibi kripto paralarda para basımı söz konusu değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ