Geleceğe dair belirsizliğin, para tutma talebinin temel itici gücü olduğuna dair tartışmalar var.

Geleceğe dair belirsizliğin, para tutma talebinin temel itici gücü olduğuna dair tartışmalar var. İnsan hayatı mevcut bir belirsizlikle yaşandığı için insanlar ne zaman ne kadar paraya ihtiyaç duyacaklarını tam olarak kestiremezler. İşte bu nedenle para tutma talebi her zaman var olan gerçekliğe işaret eder ve bu durum Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının da ana gövdesini oluşturur.

Gelecekle ilgili hiçbir belirsizliğin olmadığı bir durumda insanlar tüm gelir ve harcamalarını zamanı gelmeden önce bilir ve optimal bir plan yaparak hiç nakit bulundurmak durumunda kalmazlardı. Ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve olamayacağını gayet net bir şekilde biliyoruz. Zira belirsizlik yaşamın kaçınılmaz bir parçası durumundadır. Bu nedenle insanlar para tutmaya devam etmek zorunda hissediyorlar. Böylelikle geleceği bilmek zorunda kalmadan harcama kabiliyetine sahip olmak istiyorlar.

Tüm kültürlere baktığımızda çağlar boyunca süregelen bir bilgelik olarak sayılabilecek, bireylerin servetlerinin bir kısmını para cinsinden saklama isteklerinin ortak bir aklın ürünü olduğunu görüyoruz. Zira paranın ihtiyaç duyulduğu andaki en likit mal olduğu ve herhangi bir yatırımdan daha az risk taşıdığı gerçeği var karşımızda.

Diğer taraftan risk unsuru ile birlikte günümüzde para tutma talebi olan bireylerin servetlerinin bir kısmını Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelttiklerini görüyoruz. Bu durum insanların yaptıkları yatırım neticesinde önemli bir gelir  elde etme beklentisinin zirveye ulaştığını da gösteriyor. Son tahlilde Bitcoin ve kripto para birimleri yatırımları artık para tutma talebinin farklı bir versiyonu haline gelmiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ