Bu yazımızda paranın fonksiyonu ve Bitcoin konusuna değinmek istiyoruz.

Bu yazımızda paranın fonksiyonu ve Bitcoin konusuna değinmek istiyoruz. Gelecek zaman dilimlerinin özellikle Bitcoin ve kripto paraların zamanı olacağını düşünüyoruz. Kullanım alanı yaygınlaşırken kağıt paranın tedavülden kalkması bile muhtemel. Bu nedenle Bitcoin’in paranın paranın fonksiyonlarını taşıyıp taşımadığına bir bakalım.

Paranın 3 Fonksiyonu ve Bitcoin

Klasik tanımlara baktığımızda paranın 3 fonksiyonu bulunuyor. Bunlardan birincisi değişim aracı yani alışveriş için kullanılıyor olabilmesi. Aynı özelliğin Bitcoin için de var olduğunu söyleyelim. Bu yönüyle Bitcoin paranın değişim özelliğini taşıyor.

Paranın 3 fonksiyonundan ikincisi değer saklama yani yatırım özelliği. Bitcoin’in de değer saklama özelliği bulunuyor. Fiyat noktasında Bitcoin değişkenlik gösterse de içindeki değerinin eskiyen, yıpranan ve bozulan bir kavram olmadığını görüyoruz.

Paranın üçüncü ve son fonksiyonu ise resmi muhasebe yani kayıt özelliğidir. Bitcoin’de de istediğiniz anda raporlama yapmanız mümkün. Zira muhasebe mantığını uygulama noktasında herhangi bir engel bulunmuyor.

Netice olarak baktığımızda Bitcoin’in paranın 3 önemli fonksiyonunu taşıdığını görüyoruz. O yüzden Bitcoin’e geleceğin parası olarak bakmamız mümkün.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ