Bu yazımızda paranın özellikleri ve Bitcoin konusuna değinmek istiyoruz.

Bu yazımızda paranın özellikleri ve Bitcoin konusuna değinmek istiyoruz. Böylelikle Bitcoin’in parasal özellikleri nasıl taşıdığını göreceğiz.

Bitcoin Paranın Özelliklerini Taşıyor

Paranın özelliklerinden birini kabul edilebilirlik oluşturuyor. Bilindiği üzere Bitcoin’in tanınırlığı ve benimsenmesi her geçen gün artıyor.

Bir diğer özellik değerin istikrarlı olması. Kabul edelim. Bitcoin’in en büyük sıkıntısı bu. Fiyat dalgalanması çünkü çok fazla. Eğer Bitcoin para yerine geçerse fiyat dalgalanması da azalacaktır.

Paranın diğer özelliği ise taşınabilir olması. Bu konu Bitcoin’in en sağlam olduğu konulardan bir tanesidir. Günümüzde hiçbir banka Bitcoin’in bu özelliği ile rekabet edemez. Günümüzde ayrıca banka kanalarıyla ödeme gönderebilirsiniz ancak yksek komisyon ödersiniz ve hem de çok uzun sürer.

Bölünebilirlik özelliği ise Bitcoin’in diğer güçlü olduğu bir konu. 1 Bitcoin’in 100 milyona bölünebildiğini biliyor musunuz? 1 Bitcoin’in 100 milyonds birine Satoshi adı veriliyor. Yani ilerde 1 BTC 1 milyon dolar olursa en düşük Bitcoin değeri 1 dolar olacaktır.

Paranın son özelliği ise ömürlü olması. Bitcoin’e baktığımızda bu konuda herhangi bir ömür sıkıntısı olmuyor. Günümüzdeki paralara baktığımızda zamanla kullanımdan dolayı yıpranmakta ve eskimektedir. Merkez Bankası bu noktada devreye girerek aşırı derecede yıpranmış banknotları piyasadan toplamakta ve yenilerini piyasaya sürmektedir. Merkez Bankaları bu hamleleri yapmasa muhtemelen paraların ömrü 3 veya 5 sene olacaktı. Böyle bir durum Bitcoin için söz konusu olmamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ