Parasal durum, insan tasarımının akılcı bir ürünü değil, insan eyleminin kendiliğinden ortaya çıkan bir ürünüdür.

Parasal durum, insan tasarımının akılcı bir ürünü değil, insan eyleminin kendiliğinden ortaya çıkan bir ürünüdür. Bilindiği üzere insanlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederler. Eylemlerin sonuçlarını şekillendiren ise teknolojik imkanlar ile arz ve talebin ekonomik gerçekleridir.

İnsanoğlu çoğu noktada parasal durumla ilgili olarak sürdürme , uyarlama , değiştirme ve yenilik yapma arzusundadır. İşte bu karmaşık etkileşimlerden spontan yani kendiliğinden bir parasal düzen ortaya çıkar. Bu  düzene baktığımızda düzenin akademik tartışma , rasyonel  planlama ve hükümet planlamasıyla sunulan bir şey olmadığı görülmektedir. 

Teoride para için son derce iyi ve yararlı gözüken bir şeyin, pratikte mutlaka başarılı olacağı şeklinde bir garanti bulunmamaktadır. Oynaklığı yani volatilitesi nedeniyle para teorisyenleri , Bitcoin 'i parasal bir araç olarak görmekten imtina edebilir. Ancak para teorileri insan eylemi sonucu kendiliğinden ortaya çıkan düzeni geçersiz kılamaz.

 Bir değer saklama aracı olarak Bitcoin elbette daha fazla tasarruf talebini çekmeye devam edebilir. Böylece diğer tüm para birimlerine kıyasla ödeme almak isteyen herkes için ilk tercih haline gelene kadar önemli derecede değer kazanabilir. Şu an ulaştığı fiyat seviyesinde bile..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ