Paris Mahkemesi kara para aklamakla suçlanan Rus vatandaşı Alexander Vinnik'in tutuklu kalmasını emretti. Vinnik geçen hafta Yunanistan'dan Fransa'ya iade edildi.

Paris Mahkemesi Alexander Vinnik

Paris Mahkemesi kara para aklamakla suçlanan Rus vatandaşı Alexander Vinnik'in tutuklu kalmasını emretti. Vinnik geçen hafta Yunanistan'dan Fransa'ya iade edildi.

Alexander Vinnik, kripto borsası BTC-e aracılığıyla büyük bir kara para aklama programı yürütmekle suçlanıyor. Borsa birkaç yıl önce yetkililer tarafından ele geçirildi. ABD yetkilileri onu dört ila dokuz milyar dolar aklamakla suçladı. Vinnik ayrıca kara para aklama ve diğer suçlar için Rusya ve Fransa'da da aranıyor.

Vinnik’in Avukatlarının İtirazda Bulunmaları İçin On Günü Var

Paris mahkemesi Vinnik'e kendi güvenliği için tutuklanmasını ve gelecekteki soruşturmalara uymasını emretti. Tass haberine göre, Alexander Vinnik avukatlarının itirazda bulunmak için on günü var. Vinnik’in avukatı Timofey Musatov, yargıçın ilke olarak önceden belirlenmiş ve savcıyı destekleyerek, gelecekteki soruşturmaların yerine getirilmesi için tutuklanacağını söyleyen kararı açıkladığını söyledi.

Alexander Vinnik 2017 yılında Yunanistan'da Tutuklandı.

 Sanık bitcoin temizleme işini yaptığı gerekçesiyle, 25 Temmuz 2017'de Yunanistan'da ABD yetkililerinin talebi üzerine tutuklandı ve burada kripto borsasını kullanarak 4 ila 9 milyar dolar arasında para aklamakla suçlandı. Sonunda anavatanına dönme ve orada suçlamalarla karşı karşıya kalma arzusuna karşı Fransa'ya iade edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ