PayPal, firmanın ücretleriyle ilgili “yanıltıcı ve kafa karıştırıcı” açıklamalar yaptığı için Tüketici Mali Koruma Bürosunu (CFPB) dava ediyor.

PayPal, Dijital Cüzdan Kuralları için Tüketici Koruma Ajansına Dava Açıyor

Dijital ödemeler devi, ajansın dijital cüzdanlar ve ön ödemeli banka kartları (GPR) gibi ön ödemeli ürünler arasındaki kritik farkları göz ardı ettiğini savunarak 11 Aralık'ta CFPB'ye karşı dava açtı.

CFPB Neyi Vurguladı?

Cointelegraph tarafından görülen 11 Aralık tarihli bir davaya göre, CFPB, dijital cüzdanların ve GPR kartlarının aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini ve bunun da PayPal'ın dijital cüzdanları için “temelde uygun olmayan” bir düzenleme rejimi ile sonuçlandığını iddia ediyor.

Özellikle, dava, “Elektronik Fon Transfer Yasası Altında Ön Ödemeli Hesaplar (Düzenleme E) ve Borç Verme Gerçeği (Düzenleme Z) Kuralı” olarak bilinen yeni bir CFPB kuralına atıfta bulunmakta. Kural 201, Nisan 2019’da kabul edilmişti. Firma, şirketin talep etmediği ücretler hakkında açıklamalar sunarken, çoğu müşteri tarafından ödenen fiili ücretleri yanlış beyan etti.

Basitleştirilmiş Ücret Yapısı, Paypal'ın Yalnızca Mümkün Olan En Yüksek Ücrete Yer Vermesini Gerektiriyor

Temel olarak, CFPB’nin kuralı PayPal’ın “PayPal’ın kendi açıklamalarını zedeleyen” açıklamalarını basitleştirmesini ve firmanın “tüketicilere bilinçli bir karar vermesinde yardımcı olacak bilgileri sağlamasını” gerektiriyor.

Kuralın bir parçası olarak, PayPal'ın, her bir ücret kategorisi için mümkün olan en yüksek ücreti, “ücret nadiren gerçekleşse bile” ifşa etmek zorunda kalacağını iddia ediyor.

Yeni Teknolojilerle İlgili Düzenleyici Anlayış Eksikliği

Cointelegraph'a konuşan Ohio merkezli internet avukatı Andrew Rossow, PayPal’ın davasının CFPB gibi düzenleyicilerin blockchain, dijital para ve yapay zeka gibi yeni ortaya çıkan teknolojileri anlamadığını açığa kavuşturduğunu ifade ediyor.

Rossow, PayPal’ın lehine bir kararın kripto alanı için çığır açıcı olduğunu kanıtlayabileceğini, “PayPal her bir rakibinin iş operasyonunu hızlandırıyor ve savunuyor, zamanın herhangi bir noktasında kendilerini haksız ve neredeyse sonsuz bir sorumluluktan koruyor” vurgusu yapıyor.

Dava haberi, PayPal’in üç aylık dönemde önemli bir miktar kar elde etmesinden sonra geliyor.

Hatırlanacağı üzere Kasım ayının ortalarında, yetişkinlere yönelik eğlence sitesi Pornhub, PayPal'ın modellerine hizmet etmeyi bıraktığını açıklamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ