Cardano'ya bazı önemli yükseltmeler geliyor

Pazar Analisti, Cardano

Cardano'ya bazı önemli yükseltmeler geliyor. Bu iki yükseltme, Cardano oyununu tamamen değiştirecek

Yakın tarihli bir videoda, popüler kripto YouTuber Lark Davis, merakla beklenen Vasil sert çatalını ve kısa bir süre sonra takip edecek olan hidra ölçekleme protokolünü tartışıyor. Ayrıca, bu iki yükseltmenin Cardano'nun gelecekteki başarısı için neden kritik olduğunu da tartıştı. Uzun zamandır beklenen Vasil yükseltmesi Cardano testinde ertelendi.

Bu birkaç gün önce oldu. Daha önce, yükseltme Haziran ayı sonlarında bekleniyordu. Ancak geliştiriciler, 11. saatte kısa bir gecikmeye neden olan bazı hatalar tespit etti. Test ağının iyi gittiğini varsayarsak, Vasil ana ağa Temmuz sonunda veya Ağustos başında ulaşabilir.

Vasil HardFfork Nedir ve Cardano İçin Neden Gereklidir?

Özünde Vasil, Cardano için çeşitli iyileştirmeler getirecek. Veri kullanımını azaltacak. Böylece Cardano'nun daha hafif bir blok zinciri olmasına izin verin. İşlem hacmini artıracaktır. Bu gelişme, Cardano'nun başarısı için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, uygulamaların blok başına bir işlem olarak adlandırılan sorunu çözmesine izin verecektir.

Bu sorun, Cardano blok zincirinde uygulamanın benimsenmesini engelliyor. Ayrıca Cardano'yu DDOS saldırılarına karşı çok daha dayanıklı hale getirecek. Bu yükseltme, Cardano  DeFi, oyun ve NFT'ler için yeni bir benimseme dalgasını başlatabilir.

Cardano ve blok zincirinde akıllı sözleşmeleri daha iyi hale getirir. Normal kullanıcılar için kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirir. Ancak, test ağı ana ağa aktarıldığında, normal kullanıcılar sonunda onunla eğlenmeye başlayabilir. Davis, milyarlarca dolar tehlikede olduğu için Cardano'yu acele etmeye çağırdı. Yani, doğru yapmamak bir seçenek değil.

Cardano Blok Zincirini Büyütme

Davis, Vasil sert çatalının yapbozun sadece bir parçası olduğunu söyledi. Vasil sert çatalından hemen sonra gelen, hidra ölçeklendirme yükseltmesidir. Hydra, her bahis havuzu operatörünün bir ölçeklendirme aracısı olarak hareket etmesine izin verir. Bu, stake havuzu başına saniyede inanılmaz bir 1.000 işleme izin verir.

Şu anda neredeyse 3.200 stake havuzunun çalıştığı göz önüne alındığında, bu biraz kapsamlı bir ölçeklendirme. Cardano bunu başarırsa, en yüksek veya en az bir işlem hacmine sahip blok zinciri olur. Bununla birlikte, bu tahminin Ethereum katman ikilerini ve diğer blok zincirlerinde gerçekleşen tüm bu eğlenceli şeyleri hesaba katmadığını belirtmekte fayda var.

Yine de, hidra yükseltmesi Cardano'yu inanılmayacak kadar büyük yapacaktı. Davis, mithril adlı bir yükseltmenin Eylül 2022 civarında planlandığını da belirtti. Bu mithril yükseltmesi, cüzdan senkronizasyonlarını çok daha hızlı hale getirecek.

Endişe Verici Bir İstatistik

Santiment veri analitiğine göre Cardano, diğer ağlar arasında son 30 gün içinde blok zinciri alanında en yüksek geliştirme faaliyetine sahipti. Ancak Santiment, adres etkinliğinin ve Cardano duyarlılığının düştüğüne de dikkat çekti.

Ancak Davis, aktivite eksikliğinin bir kısmının Cardano blok zincirinin mevcut durumu olduğunu açıkladı. Bu hard forkun düzeltmeye çalıştığı şey budur .Blok zincirini ve içindeki uygulamaları daha kullanışlı hale getirmek. Davis ayrıca yükseltmenin Cardano'daki DeFi'yi daha kullanışlı ve çekici hale getirmesini umuyor.

Şu anda Cardano, DeFi'de 100 milyon doların biraz üzerinde kilitli toplam değer için 28. sırada yer alıyor. Bu, Solana ile karşılaştırıldığında ilk 10 kripto para birimi için düşük bir miktar. Solana'nın DeFi'de kilitli toplam değeri 2,7 milyar dolar. Solana'nın Cardano'dan biraz daha düşük bir piyasa değeri olduğu için bu şaşırtıcı.

Davis, bu güncellemelerin Cardano için kritik olduğunu ve onların gelişinin Cardano için oyunu değiştireceğini tekrar vurguladı. Bu nedenle, blok zinciri, ilerleyen bir üst protokol olma konusunda hala muazzam bir potansiyele sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ