Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in Merkez Bankası Dijital Para biriminin gelişimini ilerletmeye ve tasarımını geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in Merkez Bankası Dijital Para biriminin gelişimini ilerletmeye ve tasarımını geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

Reuters raporuna göre, Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in Merkez Bankası Dijital Para biriminin gelişimini ilerletmeye ve tasarımını geliştirmeye devam edeceğini söyledi. Çin, Merkez Bankası Dijital para birimlerini (CBDC) başlatmak için küresel yarışta önde gidiyor ve Shenzhen, Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde dijital bir Yuan veya eCNY test ediyor, ancak resmi kullanıma sunulması için bir zaman çizelgesi belirlemedi.

PBoC Yöneticisi “eCNY'nin Ar-Ge Çalışmalarını İhtiyatlı Bir Şekilde Geliştirmeye, Tasarımını ve Kullanımını İyileştirmeye Devam Edeceğiz” Dedi

Yi, Bank of Finland etkinliğinde bir video aracılığıyla, "İleriye dönük olarak, eCNY'nin Ar-Ge'sini ihtiyatlı bir şekilde ilerletmeye, tasarımını ve kullanımını iyileştirmeye devam edeceğiz" dedi. Yi, Çin'in eCNY'nin gizlilik korumasını ve sahteciliğe karşı koruma özelliğini geliştireceğini ve mevcut ödeme araçlarıyla birlikte çalışabilirliğini artıracağını da sözlerine ekledi. Çin, eCNY'nin para politikası ve finansal piyasalar üzerindeki etkisini test edecek, diye ekledi.

eCNY, Yurtiçi Perakende Ödeme İhtiyacını Karşılamayı Amaçlamaktadır

Çin Halk Bankası Başkanı ayrıca, sınır ötesi dijital ödemeler kara para aklamayla mücadele gibi daha karmaşık konuları içerdiğinden, eCNY'nin yerel perakende ödeme ihtiyacını karşılamayı hedeflediğini söyledi. Çin, yarım yıldan fazla bir süredir ulusal banka dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve geçen yıl birçok büyük şehirde birkaç başarılı pilot program yürüttü. PBoC'de değil, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, belirli bir kapasitede CBDC'ler üzerinde aktif olarak çalışıyor. Daha önce bildirildiği gibi, dijital Euro, Avrupa Merkez Bankası tarafından test ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ