Geçen yıl Shenzhen'de başarılı bir sunumun ardından Çin’in blockchain faturalandırma sistemi başkentle tanıştırılıyor.

Pekin, Sahte Faturalarla Mücadele İçin Blockchain Platformunu Test Edecek

Geçen yıl Shenzhen'de başarılı bir sunumun ardından Çin’in blockchain faturalandırma sistemi başkentle tanıştırılıyor.

2 Mart'ta, Vergi İdaresi Pekin Belediye Ofisi, seçkin endüstrilerde vergi mükellefleri için derhal etkinleştirilmesiyle, blockchain tabanlı sistem için bir şehir pilot uygulaması başlatma kararını açıkladı.

Platform, Çin vergi bürosu için hileli makbuzların vergilerden kaçınmak, işverenleri dolandırmak veya geri ödeme için sahte harcamalar talep etmek için kullanıldığı yeraltı “fapaio” pazarıyla mücadele etmek için bir araç durumunda.

Çin'de “fapiao”, Çin Vergi Bürosu tarafından ülkede satın alınan mal ve hizmetler için düzenlenen resmi faturalar için kullanılan bir terim.

Sistem İzlenebilirliği Sağlıyor ve Vergi Süreçlerini Modernize Ediyor

Pekin yetkililerinin belirttiği gibi, blockchain kullanan elektronik faturalar, belgelerin düzenlenmesi, depolanması, iletimi, güvenliği ve sahteciliğe karşı dayanıklılığını güvence altına almak için akıllı sözleşmeler ve şifreleme algoritmaları kullanıyor.

Sistemin, tam izlenebilirlik ve sızmaya karşı direnç sağladığı bildirilmektedir - bu, verilerin gerçekte sonra değiştirilememesini sağlıyor.

Özel veya kamu-özel karma zinciri kullanan sistem, vergi departmanı, fatura düzenleyici ve alıcı arasında aracılık yaparak dolaşım, geri ödeme ve raporlama sürecini denetliyor.

Bu ayki duyuru, girişimdeki herhangi bir özel sektör ortağına açıkça değinmese de, Shenzhen'de başlatılan sistem, 1 milyar kullanıcılı sosyal medya platformu WeChat'in geliştiricisi Tencent ile işbirliği içinde geliştirildi.

Kullanıcılar, işletim maliyetlerini düşük tutan ve Pekin’in gözünde “sağlıklı ve adil bir vergi ortamı” sağlayacak, sistemle arayüz oluşturmak için bir cep telefonundan veya kişisel dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlasına ihtiyaç duyuyorlar.

Pekin’in blockchain programı

Bu haftanın başlarında, Çin devlet blok zinciri stratejisi, Çin merkez bankasının blok zincir ticaret finans platformuna 30 milyon yuan daha tahsis etmesiyle birlikte daha da gelişti.

Yeni yatırım görünüşe göre Çin Halk Bankası'nın küçük ve orta ölçekli firmaların koronavirüs salgını sırasında mümkün olduğunca geniş bir yelpazedeki finansman seçeneklerine erişebilmelerini sağlama çabalarının bir parçasını oluşturuyor.

 Ticaret finansmanının ötesinde, Çin hükümeti ve tıbbi ajanslar, yalnızca Şubat ayının ilk iki haftasında 20'den fazla yeni blockchain uygulamasıyla koronavirüs kriziyle başa çıkmak için yeni teknolojik çözümlere öncülük ediyorlardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ