Bu yazımızda sizlere Perpetual Protocol (PERP) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Perpetual Protocol (PERP) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi PERP Coin

Bu yazımızda sizlere Perpetual Protocol (PERP) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Perpetual Protocol (PERP) Nedir?

Perpetual Protocol, Sanal Otomatik Piyasa Yapıcı (bundan böyle "vAMM" veya "vAMM" olarak anılacaktır) tarafından mümkün kılınan, her varlık için merkezi olmayan kalıcı bir sözleşme protokolüdür.

Sürekli sözleşmelere aşina olmayanlar için: Sürekli sözleşme, vadeli işlem sözleşmesine benzer ancak son kullanma tarihi olmayan bir türevdir.

Uniswap gibi, traderlar da karşı taraflara ihtiyaç duymadan Sanal AMM'lerimizle doğrudan ticaret yapabilirler. Sanal AMM'ler, sabit ürün eğrileri tarafından belirlenen öngörülebilir fiyatlandırma ile garantili zincir üzerinde likidite sağlar. Sanal AMM'ler ayrıca piyasadan bağımsız ve tamamen teminatlı olacak şekilde tasarlanmıştır

Perpetual Protocol'ün temel özellikleri:

20x Kaldıraç Zincir Üzerinde Sürekli Temas

Yatırımcılar 20x'e kadar uzun veya kısa kaldıraçla işlem yapabilir, şeffaf ücretlere ve 7/24 garantili likiditeye sahip olabilir.

VAMM'miz Tarafından Sağlanan Garantili Likidite

Her varlık, Perpetual Protocol üzerinde kalıcı bir sözleşme ile desteklenebilir. Altın, fiat, BTC, BCH, ETH, ERC-20'ler, XRP, EOS, LTC, ZEC, XMR ve daha fazlası olsun - Sürekli Protokol hepsini destekleyebilir. Sürekli Protokol'ün gerektirdiği tek şey, bir oracle'dan gelen dayanak varlık için bir fiyat beslemesidir.

Dayanak Fiyat Dalgalanmasından Sıfır Kalıcı Zarar

Uniswap ve Balancer gibi AMM'leri kullanan popüler DeFi protokollerinin aksine, Perpetual Protokoldeki stake'ler fiyat dalgalanmalarının neden olduğu kalıcı kayıplardan muzdarip değildir.

Bu avantajlarla, Sürekli Protokolün DeFi ekosistemine daha fazla finansal araç getirebileceğinden ve Ethereum para lejyonlarının hayati bir parçası olabileceğinden eminiz!

Sanal Otomatik Piyasa Yapıcıya (vAMM) Giriş

Perpetual Protokolden önce çoğu AMM, kalıcı sözleşmeler gibi türev ticaretinden ziyade token swaplarına odaklanıyordu.

Zincir üzerinde sürekli sözleşmeli ticareti etkinleştirmek için Perpetual Protocol, Sanal Otomatik Piyasa Yapıcı (vAMM) adı verilen yeni bir yaklaşım sunar. Sürekli Protokol'ün vAMM'si, Uniswap ile aynı x * y = k sabit ürün formülünü kullanır.

VAMM'nin "sanal" kısmının ifade ettiği gibi, vAMM'nin içinde depolanan gerçek varlık havuzu (k) yoktur. Bunun yerine, gerçek varlıklar vAMM'yi destekleyen tüm teminatları yöneten akıllı bir sözleşme kasasında saklanır. Perpetual Protocol, Uniswap, Balancer veya Curve gibi spot ticaret için doğrudan likidite havuzu yerine fiyat keşif mekanizması olarak bir vAMM kullanır.

PERP Token Araçları

PERP tokenı, Perpetual Protocol’ün ERC-20 yerel tokenı olup tüm sistemi iki şekilde (stake etme ve yönetişim) güçlendirir.

Stake etme

PERP sahipleri, sahip oldukları PERP'ı Staking Havuzunda sabit bir süre için kilitleyebilir veya "stake yapabilirler". Karşılığında, stake'ler (1) PERP cinsinden stake etme ödülleri ve (2) USDT cinsinden ağ ticaret ücretlerinin% 50'sini (alım satım ücretinin kalan% 50'si Sigorta Fonuna gider) içeren stake teşviki ile ödüllendirilir. .

Yönetim

PERP sahipleri tokenlerini stake ettikten sonra, protokolü iyileştirmek için kullanılabilecek yeni fikirleri oylamak veya önermek için stake edilmiş PERP'lerini kullanabilirler. Unutulmaması gereken bir nokta, PERP tokenının geniş dağıtımından önce, temel protokol katılımcılarının kritik kararlar verenler olacağıdır. Protokolün ilk günlerinde yönetişimi çevik tutmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden, bu bilinçli bir durumdur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ