Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirmek için küresel yarışa gireceklerini duyurdu.

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirmek için küresel yarışa gireceklerini duyurdu. Merkez bankası başkanı, Peru'nun Hindistan, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere CBDC'lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak olacağını belirtti.

Julio Velarde, Ödeme Sisteminin Sekiz Yıl İçinde Tamamen Değişeceğini Düşünüyor

16 Kasım'da Lima'da iş dünyası liderleriyle gerçekleştirilen Yıllık Yöneticiler Konferansı'nda (CADE) Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, “Bence bundan sekiz yıl sonra dünyada yaşayacağımız ödeme sistemi tamamen farklı olacak. Finansal sistem bile muhtemelen oldukça farklı olacak.” Peru'nun CBDC'lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortak olacağını belirtti. CBDC, bir ülkenin fiyat para biriminin ilgili ülkenin merkez bankası tarafından verilen ve kontrol edilen dijital bir şeklidir.

Yaklaşık 87 Ülke Şu Anda Bir CBDC Araştırıyor

CBDC'lerden bahseden Velarde, "İlk olmayacağız çünkü ilk olmak ve bu risklerle yüzleşmek için kaynaklarımız yok" , "Ama geride kalmak istemiyoruz. Meksika ve Brezilya'nın gerisinde olsak da, benzer büyüklükteki ülkelerle en azından aynı seviyede, hatta belki daha da ilerideyiz,"  dedi.Atlantik Konseyi'ne göre, küresel GSYİH'nın %90'ından fazlasını temsil eden 87 ülke bir CBDC araştırıyor ve yedi ülke bir tane başlattı. Nispeten, Mayıs 2020'de yalnızca 35 ülke bir CBDC geliştirmeyi düşünüyordu. Peru'nun yaklaşmakta olan CBDC geliştirme ortaklarına gelince, Hindistan Merkez Bankası, yıl sonundan önce dijital rupinin deneme uygulamasını başlatmayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ