Altın böceği Peter Schiff, altınla hiçbir şekilde karşılaştırılamayacağını söyleyerek Bitcoin'e tekrar daldı.

Altın böceği Peter Schiff, altınla hiçbir şekilde karşılaştırılamayacağını söyleyerek Bitcoin'e tekrar daldı. Schiff, argümanının doğrulaması olarak son zamanlarda Bitcoin'den daha iyi performans gösteren altının olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin, genellikle altınla karşılaştırıldı ve yıllar boyunca fiyat performansı nedeniyle kendisine “dijital altın” veya “altın 2.0” lakabını kazandı. Bununla birlikte, Peter Schiff gibi şüpheciler, Bitcoin'in altına uygulanabilir bir alternatif olmadığını söyleyerek parlak metalin avantajından bahsetmeye devam ettiler.

Altın Böcek, Bitcoin Pazarından Çıkmak İçin Nedenleri Listeler

Euro Pacific Capital Inc.'in CEO'su ve baş küresel stratejisti Schiff, yakın tarihli bir tweet'te her zamanki gibi piyasanın Bitcoin'in altından neden daha düşük olduğuna dair başka bir örnek sunduğunu belirtti.

Bitcoin'in altında bir geri çekilme ile çakışan rallisinin bu kanıt olduğunu söyledi. O gün fiyat hareketlerindeki farkın, ikisinin hiçbir bağlantısı olmadığını gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Schiff“Bugünün #Bitcoin'deki büyük rallisi ve #altın'daki geri çekilme, Bitcoin'in dijital altın olmadığına dair daha fazla kanıt sağlıyor. Altınla hiçbir ortak yanı yok ve eğer herhangi bir şey altınla olumsuz bir ilişki içindeyse," dedi.

Ekonomist bundan yola çıkarak, Bitcoin'in ne bir enflasyon riskinden korunma ne de bir değer saklama aracı olarak altına bir alternatif olmadığını ileri sürdü.

Başarılı yorumlarda Schiff, Bitcoin'de düşüşe geçmenin bir başka nedeninin de henüz imzalanan yürütme emri olduğunu belirtti. Beyaz Saray'ın dikkatinin, maliyeti artıracak ve Bitcoin'in çekiciliğini azaltacak daha fazla düzenleme anlamına geleceğini söylüyor.

Özellikle, Bitcoin bu yıl altından daha iyi performans gösterdi. Yılbaşından bugüne kadar altın %16,36 arttı. Bitcoin aynı zaman diliminde %31.21 düştü. Altın, enflasyon endişeleri arasında ons başına 2.000 doların üzerinde yeni bir yüksek fiyata da ulaştı.

BTCUSD Grafiği

Bununla birlikte, son 10 yılda Bitcoin, altından büyük ölçüde daha iyi performans gösteriyor. Bitcoin, altının yıllık %1,66 getirisine kıyasla %114,71 bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) sahiptir.

Bitcoin'in yatırım getirisi (ROI), altınınkini de büyük ölçüde geride bıraktı. Bitcoin son on yılda %773.687 gibi etkileyici bir artış gösterirken altın %18 arttı.

Kripto Savunucuları Eleştirilerden Rahatsız Olmaya Devam Ediyor

Şüpheciler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çökmesini ve yanmasını beklemeye devam ederken, piyasa beklentilerine meydan okumaya devam ediyor. Bu, kısa süre önce kripto paranın bir balonun içinde olduğunu söyleyen kişilerin kendilerinin bir balonun içinde olduğunu ilan eden Binance CEO'su Changpeng Zhao tarafından dile getirildi.

Piyasa katılımcıları, kriptoyu finansın geleceği yapan ana faktörler olarak artan kripto tanıma, kullanım ve yasal kabulden bahsediyor. Skybridge Capital'in kurucusu Anthony Scaramucci'ye göre, Bitcoin bir gün 500.000 dolarlık bir değerlemeye ulaşacak. Ancak, yüksekliğe ulaşmak için düzenleyici netliğin gerekli olduğunu söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ