Petrol fiyatları katlanarak düştüğü için petrol endüstrisi şu anda karışıklık içindedir; Sanayi, Koronavirüsü nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden biriydi.

Petrol Krizi Devam Ediyor – Sektörün İflası Kaçınılmaz mı?

Petrol fiyatları katlanarak düştüğü için petrol endüstrisi şu anda karışıklık içindedir; Sanayi, Koronavirüsü nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden biriydi.

Bir Bloomberg raporuna göre, COVID-19 bir salgın olarak ilan edilir edilmez petrol fiyatları düşmeye başladı. Bir kilitlenme başlatıldığında, insanların çoğu evde olduğu için petrol talebi azaldı. Tüccarlar satış yapmadığı için, lpetrol birikmeye başladı ve bu da depolama alanı kaybına neden oldu. Yenilikçi düşünce ile, tüccarların çoğu okyanusa giden tankerlerde ham petrol depolamaya başvurdu.

Bir varil ham petrolün fiyatı negatif bir değere düştüğü için durum bir süre kötüleşti.

Bir petrol traderına göre, bu sadece bir sonun başlangıcı. Petrol endüstrisi en önemli depresyonuna Mayıs ayı ortasında tanık olacak. West Texas Intermediate ham petrolünün fiyatı geçen hafta - 40 $ 'a düştü, ancak tüccarlar yakında daha fazla kabusa tanık olmaya başlayacağı için bu en kötü değil.

Salgından önce, petrol şirketleri Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 650 kuleye sahipti. 24 Nisan itibariyle, şirketler sadece 378 platformla çalışırken yüzde 40'tan fazlası kesildi.

Trafigura'ya göre, ABD ham petrolünün en büyük ihracatçılarından biri, Teksas, New Mexico, Kuzey Dakota ve diğer birçok eyaletteki satışların beklenenden çok daha hızlı düşeceğini ve ham petrol fiyatının tekrar negatif olabileceğini tahmin ediyor.

Yakın zamana kadar, yani fiyat negatif hale gelmeden önce, fikir birliği, üretimin Aralık ayına kadar günde yaklaşık 1,5 milyon varil düşeceği, ancak şimdi aynı kaybın Haziran sonuna kadar beklendiği yönünde.

ConocoPhilips ve Continental Resources gibi birçok şirket kapılarına kilit vurduğunu açıkladı.

Petrol üretimi ve tedarikine gelen üreticiler, günde yaklaşık 405.000 varili destekleyecek 6.000 kuyuyu kapattı. Bu kabaca yüzde 30'luk bir azalmadır.

Petrol Rafinerileri kapalı

Ekonomik bunalım dönemine girmek üzereyken, petrol sektörü önemli ölçüde etkilenecektir.

Hiçbir zaman toplam kapanma petrol arıtma sektörüne ulaşmayacaktır.

Geçen hafta, ABD'nin en büyük rafineri şirketlerinden Marathon Petroleum, San Francisco yakınlarındaki bir tesiste petrol üretimini tamamen durduracağını açıkladı

Royal Dutch Shell, Alabama ve Louisiana yakınlarındaki birkaç tesiste rafinaj işlemini durdurdu. Dünyanın dört bir yanındaki pek çok petrol rafinerisi şirketi, tesislerin kapatılması yakında gerçekleşecek gibi aynı durumdan geçiyor. ABD petrol rafinerileri 17 Nisan'da sadece 12.4 milyon varil işledi. Bu, son 30 yılın en düşük seviyesiydi.

Facts Global Energy direktörü, küresel petrol üretiminin Mayıs ayında yüzde 25 oranında kayabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ