Bir analiste göre, soft emtialar, bazı üreticilerin iflasa sürüklenmesinden sonra petrolün fiyat çöküşünü takip edecek.

Petrolün Çöküşü Yakında Tarım Sektörünü Vurabilir

Bir analiste göre, soft emtialar, bazı üreticilerin iflasa sürüklenmesinden sonra petrolün fiyat çöküşünü takip edecek.

Mayıs vadeli petrol vadeli işlemlerinin negatif fiyatı dünyayı şok etti. Yazım sırasında fiyatlar, petrol sıkıntısı ve küresel talepteki sert düşüş nedeniyle hala olumsuz. Ancak, petrol büyük olasılıkla sadece sorun yaşayan ilk sektördür. Talep sıkıntısından kaynaklanan ekonomik çöküş, tedarik zinciri boyunca ilerlemeye ve diğer endüstrileri etkilemeye devam edecektir.

Analist: Tarım Sektörünü Vurabilir

Bir finansal analist olan Raoul Pal'a göre, petrol bolluğunun tedarik zincirinin geri kalanı üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır. Bir sonraki etkilenecek olan tarım sektörü olabilir.

Pal, fiyatta ciddi bir düşüş görebilecek temel tarım mallarını özetliyor: mısır, soya fasulyesi ve şeker. Pal ayrıca, CRB Hammadde Endeksinin (petrol veya gazdan oluşmayan) destek seviyesini kırdığını belirtiyor. Pal'e göre, yüksek miktarda kamu ve özel borcun yanı sıra, bu “iflas durumuna” işaret ediyor.

Pal, birçok soft emtia ve kaynağın desteklendiğini veya zaten kırıldığını gösteriyor:

“Petrol deflasyonist. Soft emtialar da aynı şeyi yapacaklar gibi görünüyor ve ABD'li çiftçi ne yazık ki şeyl yaması gibi iflasa sürüklenecek. ”

 Çiftlik sektöründeki iflaslar bir süredir endişe verici bir trend. Ocak ayında Reuters, çiftlik iflaslarının COVID-19 salgını öncesinde sekiz yılın en yüksek seviyesinde olduğunu bildirdi. Bu, federal hükümetten devasa kurtarmalara rağmen. Mevcut deflasyonist kriz, 1920'lerde tarım sektörünün yaşadıklarına benzemektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ