Telstra'nın raporuna göre, Ethereum "en büyük ve en güçlü" geliştirici topluluğuna sahip.

Piyasadaki Yavaşlamaya Rağmen, Bitcoin, Ethereum ve Solana

Telstra'nın raporuna göre, Ethereum "en büyük ve en güçlü" geliştirici topluluğuna sahip. Temmuz ayında, Ethereum'daki aylık aktif katılımcı sayısı, Bitcoin'in 400 katılımcısından 4 kat, Solana'daki 350 katılımcıdan 6 kat daha fazlaydı.

2022, kripto tarihindeki en acımasız ayı piyasalarından biri oldu. Bununla birlikte, aktif katkıda bulunanları en iyi blok zincir ağlarından bazılarına katkıda bulunmaktan caydırmadı.

En son rapora göre, Bitcoin, Ethereum ve Solana ağlarındaki en iyi projelerden bazılarına aktif katkıda bulunanlar, son dört yılda ortalama yüzde 71.6 arttı. Telstra Ventures bu raporu 2 Ağustos Salı günü yayınladı. Raporda Telstra, Solana blok zincirinin aylık aktif kullanıcılarda en önemli artışa tanık olduğunu belirtti.

1 Ocak 2018'den bu yana, Solana'ya katkıda bulunanlar yıllık yüzde 173'lük bir bileşik oranda büyüdü. Ethereum ikinci, Bitcoin üçüncü oldu. Rapora göre, 2018'den bu yana, Ethereum'a aylık katkıda bulunanlar yüzde 24,39'luk bir bileşik oranda büyüdü. Öte yandan, Bitcoin katkıda bulunanların büyümesi yıllık yüzde 17,1 artışla yavaş ve sabit kaldı. Bu katkıda bulunanlar, temel olarak, blok zinciri koduna güncellemeler gönderen geliştiricilerdir.

Raporda ayrıca, bu üç blok zincirinden Ethereum'un "en büyük ve en güçlü" geliştirici topluluğuna sahip olduğu belirtiliyor. Bu yılın başlarında, Nisan ayının başlarında, Ethereum blok zinciri ağının aylık 2.500 aktif katılımcısı vardı. Bu, Temmuz ayında 2.000 katılımcıya düştü ve daha geniş pazar yavaşlaması ile aynı zamana denk geldi.

Öte yandan, ağ bir Proof-of-Stake  PoS blok zincirine geçerken, şu anda The Merge yükseltmesine hazırlanırken, Ethereum'un ağ katkıda bulunanları yüksek kalıyor. Temmuz ayında, Ethereum'daki aylık aktif katılımcı sayısı, Bitcoin'in 400 katılımcısından 4 kat daha fazlaydı. Ayrıca Solana'daki 350 katılımcıdan altı kat daha fazlaydı.

Kriptoda Artan VC Yatırım Fırsatları

Tesltra Ventures raporuna göre, kripto alanında VC yatırımlarını büyütme olasılığı çok yüksek. Tesltra'ya göre, Bitcoin, Ethereum ve Solana üzerinde çalışan ilk on proje arasında, projelerin yaklaşık yüzde 40'ında herhangi bir risk sermayesi desteği yoktu. Burada altta yatan bir yatırım fırsatı var, diye ekliyor.

Tesltra ayrıca Ethereum tabanlı sözleşme geliştiricisi ApeWorx, yatırım protokolü OlympusDAO, maksimum çıkarılan değer  MEV  araştırmacısı Flashbots ve Solana tabanlı NFT standardı MetaPlex gibi birkaç iyi projeyi de adlandırdı.

2022'nin başından bu yana güçlü bir ayı ortasında, kripto alanındaki risk sermayesi finansmanı düşüşte. Haziran ayının başlarında Morgan Stanley, bu yıl VC finansmanının 2021'e kıyasla yaklaşık yüzde 50 düşebileceğini söyledi. Bankacılık devi şunları kaydetti:

Bunların hepsinin değişeceğini düşünüyoruz - VC kripto yatırım anlaşmasının sayısı Aralık 2021'de zirve yaptı ve diğer sektörlerin önceki performansıyla eşleşirse, yıl sonuna kadar %50'ye kadar düşebilir.

Risk sermayesi finansmanının merkezi olmayan finanstan DeFi Web3 uygulamalarına kaymasıyla da bir değişim var. 2022'nin ilk yarısında, Web3 alanına yapılan toplam yatırım 29.33 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir rakama ulaştı. Ayrıca kripto alanındaki toplam yatırımlardan büyük bir pay alıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ