FED, hatırlanacağı üzere ekonomi toparlandıktan sonra ilk adım olarak birkaç ay önce varlık alımlarında kesintiye gitmeye başladı.

FED, hatırlanacağı üzere ekonomi toparlandıktan sonra ilk adım olarak birkaç ay önce varlık alımlarında kesintiye gitmeye başladı. Mart ayına geldiğimizde bu program sona erecek ve FED artık varlık alımını sona erdirecek.

FED Ocak ayında faize dokunmadı ve sabit bıraktı. Ancak artık Mart ayındaki toplantıda faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. FED’in şu anda 8,8 trilyon dolar bilançosu bulunuyor. Bilanço azaltımı faiz artırımı gerçekleştirildikten sonra olacak.

2022’de beklentiler de değişmeye başladı. Bu çerçevede faiz artış sayısının 5’i bile bulabileceği belirtiliyor. İşte bu noktada artık piyasalarda FED hareketliliği yaşanıyor.

Altın piyasalarına bakıldığında Altının ons fiyatının 1800 dolar seviyesinin üzerinde kalmaya çalıştığı görülüyor. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,86 seviyesine yükselmiş durumda.

Geçtiğimiz ay 33 bin dolar seviyelerine gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesini gören Bitcoin de bir yön arayışına girmiş gibi duruyor.

Petrol fiyatları da artık FED’e odaklanacak gibi ancak uzmanlar özellikle Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin petrol fiyatlarına yükseliş yansıyabileceğine vurgu yapıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ