Anchorage gibi bazıları fırtınayı atlattıklarını söylese de, kripto borç verenler son zamanlarda önemli karşı taraf riski üstlendiler.

Piyasalar

Anchorage gibi bazıları fırtınayı atlattıklarını söylese de, kripto borç verenler son zamanlarda önemli karşı taraf riski üstlendiler.

Kripto kredi piyasası, iflas başvurularının ve zayıf risk yönetiminin ortaya çıkmasıyla sarsıldı.

Anchorage Digital, düzenlenmiş bir rejimi erkenden seçerek ve piyasa ortalamasından daha düşük kredi limitleri sunarak gemisini yönlendirdiğini söyledi.

İflas başvuruları ve sektörle ilgili işten çıkarmalar arasında, kripto borç verenler önemli bir darbe aldı.

Voyager Digital, Çarşamba günü Singapur merkezli riskten korunma fonu şirketi Three Arrows Capital'in (3AC) çöküşüne yakalanan en son büyük kripto borç veren oldu. Borç veren, New York'un Güney Bölgesi'nde Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Bir haftadan kısa bir süre önce, 3AC, bir İngiliz Virgin Adaları mahkemesi tarafından tasfiye kararı verilmesinden dört gün sonra, Fasıl 15 iflas başvurusunda bulundu. 3AC'nin kurucu ortakları Kyle Davies ve Zhu Su'nun yeri bilinmiyor.

Meşruiyet ve aslında artan düzenleme ihtiyacı ile ilgili sorular, son haftalarda sektördeki çalkantıların ardından bir temel bulmaya başladı.

Celsius, Babel Finance ve Vauld dahil olmak üzere sektörün büyük borç verenlerinin çoğu, aşırı piyasa koşulları ve borsa sağlayıcıları da dahil olmak üzere sektördeki diğer sektörleri etkileyen bir likidite sıkışıklığı nedeniyle para çekme işlemlerini duraklattı.

Devam eden kargaşanın bir sonucu olarak, ağırlıklı olarak önde gelen varlık bitcoinine yansıyan kripto fiyatları, Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden düştü. Bitcoin en son, gün içinde hafif bir artışla 20.400 dolar civarında el değiştirirken görüldü, ancak Kasım ayının en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan %70'ten fazla düştü.

Bitcoin'in ayağı yaklaşık 36.000 dolardan düştü  .7 Mayıs'ta Terra'nın UST stabilcoin çöküşü sırasında görüldü .O sırada güvenin zaten azalmakta olduğunu gösteriyor. Bitcoin o zamandan beri, Celsius'un para çekme işlemlerini durdurmasından önceki 8 Haziran'da tanık olunan 30.000 dolardan mevcut seviyelere %30 daha düştü.

İngiltere merkezli yatırım araştırma şirketi Edison Group'un direktörü Milosz Papst, Blockworks'e bir e-postada, "Celsius ve 3AC gibi büyük oyuncuların sorunları, borç verme, ödünç alma ve ticaret hizmetleri sunan çeşitli kripto platformlarından büyük miktarda müşteri fonlarının çekilmesini tetikledi" dedi.

Terra'nın başarısız stablecoin projesindeki riskli bahislerden kaynaklanan bir likidite krizine yol açan 3AC ve Celsius'a endüstrideki firmaların yalnızca birkaçının maruz kaldığı tespit edilse de endüstri platformlarının birçoğunun zarar gördüğünü söyledi.

Çarşamba günü, Digital Currency Group (DCG) destekli kripto aracılık şirketi Genesis, kendisinin de %80'in üzerinde ağırlıklı ortalama marj gereksinimi ile açıklanmayan bir kredi tutarı için 3AC'ye maruz kaldığını doğruladı.

CEO Michael Moro Çarşamba günü bir tweet'te, DCG'nin Genesis'in işletmesini uzun vadede işletmek ve ölçeklendirmek için elindeki sermayeye sahip olmasını sağlamak için Genesis'in 3AC ile ilgili belirli sorumluluklarını üstlendiğini söyledi.

Gezinme Riski

Bazıları, kurumsal kredi şirketi Anchorage Digital gibi, kararlılığını koruyor. Önemli risk yönetimi ve uygun karşı taraf kredi analizi olarak gördüğü şeyle “güçlenen” Anchorage, hangi borçlu karşı tarafları gemiye aldığını tam olarak bilmesini sağlayarak gemisini kayalık kıyılarda güvenli bir şekilde yönlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Anchorage'ın kurucu ortağı ve CEO'su Nathan McCauley, Çarşamba günü Blockworks'e verdiği röportajda, "Bizim bakış açımıza göre, risk yönetimimiz piyasadaki doğal riske uygun şekilde ayarlandı." "Gemide borçlularımız olduğunda, kredilerini sürekli olarak değerlendiriyoruz."

Şirketinin düzenli olarak bu borçlulardan finansal sağlıkları hakkında üç aylık tablolar veya diğer devam eden güncellemeler sağlamalarını istediğini söyledi.

2017 yılında kurulan Anchorage Digital, kurumlara entegre finansal hizmetler ve altyapı sağlayan, düzenlenmiş bir kripto platformudur. Platform ayrıca büyük müşterilere saklama çözümleri sunar.

Borç veren, dünyanın ilk federal olarak kiralanan dijital varlık bankasına ev sahipliği yapıyor ve Paradigm'in baş hukuk görevlisi Katie Biber ve Andreessen Horowitz'in genel ortağı Chris Dixon'ın yönetim kurulu üyeleri olarak beğenisine sahip.

Bu arada 3AC'nin, Terra'nın borç verme ve borç alma protokolü Anchor'a %19 oranında para yatırmadan önce Voyager'dan teminatsız olarak %12 oranında borç aldığı bildirildi. Terra'nın çöküşünden sonra, 3AC dahil olmak üzere bazıları, sabit parası UST'nin sabitlenmesini engellemeye çalışan yerel Terra tokeni LUNA'nın fiyatı keskin bir şekilde düştüğü için pantolonları düştü.

McCauley, kripto kredi piyasasının mevcut durumu sorulduğunda, “Genel olarak konuşursak, teminatsız veya teminatsız borç verecekseniz ve  çok iyi karşı taraf kredi analizine sahip olmalısınız” dedi. “Mümküne bunu güvenli bir şekilde yapmak için.”

“Risk yönetim sistemlerinizin son derece iyi olması gerekiyor. Ve bu durumda bile, gerçekleşebilecek şaşırtıcı piyasa olaylarına maruz kalıyorsunuz.”

İflas başvurusunda bulunmadan önce, Voyager 3AC'ye teminatsız kredilerde 650 milyon dolarlık bir temerrüt bildirimi yayınladı. Blockworks defalarca 3AC'ye ulaştı, ancak henüz bir yanıt almadı.

McCauley, "Piyasalarda güvensiz olduğu ortaya çıkan pek çok şey oldu" dedi. "Kitabımızı oluşturmaya baktığımızda, borç veren müşterilerimizin sermayelerini korumalarına ve onları zor veya potansiyel olarak güvenli olmayan kredilere soktuğumuz için anaparalarını kaybetmemelerine izin veren gerçekçi APY'lere sahip bir borç verme defteri oluşturmak istedik."

Sorulduğunda, Anchorage, kurumsal müşterilere Bitcoin mevduatlarında yıllık yüzde 5,15'e, Ether'de yüzde 3,97'ye ve USDC'de yüzde 9,58'e varan getiri sunduğunu söylemesine rağmen, yıllık yüzde getiri açısından ne kadar teklif ettiğini kamuya açıklamayı reddetti.

Borç Verenler Ayakta Kalabilir Mi?

Anchorage, geçen ay bir blog yazısında, likidite krizi ve iflas başvurularının ortasında, kredi piyasasına ilk giren olmadığını ve en büyük kredi limitlerini sunmadığını, ancak bunun “iki önlem, bir kez kes” nedeniyle olduğunu söyledi. yaklaşım, firma kafasını suyun üstünde tutmayı başardı.

Anchorage, piyasadaki diğer rakiplerle karşılaştırıldığında, merkezi olmayan finansta sermaye kullanmadığını veya sermayesini yatırım “stratejilerini” finanse etmek için kullanmadığını söyledi.

McCauley, "Piyasanın aşırı oynaklık yaşamasına ve birçok insanın risk yönetimini gerektiği gibi yapmadığının tespit edilmesine rağmen, çok büyük bir kitabımız vardı ve bunu baştan sona kusursuz bir şekilde yönettik" dedi.

"Benzer şekilde konumlanmış döngülerden geçebileceğimizden oldukça eminiz."

Kurucu ortak, ek düzenleme perakende yatırımcıları mevcut piyasa sıkıntılarından korumaya yardımcı olabilirken, borç verenlerin borç verme programlarında düzenlemeye girmeyi seçmelerinin zaten mümkün olduğunu ekledi.

Santigrat, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na kayıtlı değildir ve Anchorage Digital Bank National Association, ABD Para Birimi Denetleme Ofisi tarafından kiralanmış olsa da, Anchorage da değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ