Şirket, kripto para varlıklarında sermaye kazancı olmayan vergi cenneti ülkeler için vatandaşlık sağlıyor.

Plan B Passport, Kripto Yatırımcılarına Vergi Cennetleri İçin Vatandaşlık Satıyor

Şirket, kripto para varlıklarında sermaye kazancı olmayan vergi cenneti ülkeler için vatandaşlık sağlıyor.

Sadece 200.000 $ karşılığında kripto para varlıklarına sermaye kazancı vergisi getirmeyen yedi yargı bölgesinden birinin vatandaşı olabilirsiniz. Eski bir profesyonel yelkenli yarışçısı tarafından kurulan Plan B Passport adlı bir şirket, üst düzey müşterilere tam da bunu yapma fırsatı sunuyor. CNBC'nin yakın tarihli bir raporuna göre şirket, çoğunlukla batı ülkelerinden gelen müşteriler için her yıl birkaç yüz pasaporta aracılık ediyor.

Müşteriler, Antigua, Barbuda, Dominika, Grenada, Nevis, Portekiz, Saint Kitts, Saint Lucia ve Vanuatu vatandaşı olmak için yedi ülkeden birini seçebilirler.

Şirket kurucusu Katie Ananina, fikri kısa ve öz bir şekilde Plan B Passport’un arkasına koyuyor. Bir yatırımcı olarak, “Bitcoin olarak 200 doların bir noktada 100.000 dolar değerinde olacağını anlayacak kadar akıllıydım. Hükümetin bunun yüzde 40'ına sahip olması gerektiğini düşünmüyorum." Çözümü mü? Devlet elini uzatıp geldiği zaman, kendinizi ve mal varlığınızı başka bir yere taşıyın.

Başarılı bir yarış kariyerinin ardından Rusya'nın Chelyabinsk kentinde doğup büyüyen Ananina, yeşil kart alarak 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Takip eden aylarda Bitcoin yükselirken Rusya'nın para biriminin %50 düştüğünü izledi. Makroekonomi dersinde, “Paranın işleyişinden memnun olmadığımı fark ettim” dediği noktaya geldi.

Yabancı pasaport satın almak

Plan B Passport müşterilerinin çoğu aslen Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık veya Avustralya'dandır ve vatandaşlık talebinde bulunmadan önce birkaç çember atlamak zorundadır. Şirket, yatırım programlarını kullanarak vatandaşlık veya ikamet sundukları her ülkenin hükümetleriyle işbirliği yapmaktadır.

Esasen, ülkeler zengin yatırımcıların yerel ekonomiye para enjekte etmesini istiyor ve çabaları için vatandaşlık alıyor. Yatırımlar, yapılan yatırımın türüne bağlı olarak ortalama 150.000 ABD Doları civarındadır. Örneğin, Saint Lucia'nın Plan B Passport müşterileri için vatandaşlığa giden üç yolu vardır.

Seçenekler, 100.000 dolarlık bir bağış, 250.000 dolarlık bir devlet tahvili alımı veya 300.000 dolarlık bir gayrimenkul alımıdır. Bunun dışında, doldurulması gereken bazı evraklar var, bazı devlet ücretlerinin yanı sıra yasal ücretler için ekstra 20.000 $ ödenmesi gerekiyor. Ananina'nın dediği gibi, "Temelde bir ülkenin sürdürülebilir büyüme fonuna yapılan bir bağıştır." Ülkeler, yabancı yatırımcıları ülkeye getirmenin kolay bir yolu olduğu için uymaktan mutluluk duyarlar.

Şimdiye kadar Saint Lucia ve Saint Kitts en popüler iki seçenek oldu çünkü daha ucuzlar ve başvuru süreci çok daha hızlı.

Tüm bu süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, en azından ABD Vatandaşları için yalnızca ikinci bir pasaporta veya çifte vatandaşlığa sahip olmanın sizi IRS'ye vergi ödemekten alıkoymadığıdır. Bu nedenle Ananina, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müşterilerinin çoğunun ABD vatandaşlığından vazgeçmeyi planladığını belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ