Ünlü analist PlanB, Bitcoin için yıl sonu fiyat tahmininin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

What Bitcoin Did podcast'i hakkında konuşan PlanB, kripto para birimi alanında popüler hale getirdiği stok akış modeline olan inancını koruduğunu söylüyor.

Bitcoin ve Stok Akış modeli

Tipik olarak geleneksel varlıkların değerlenmesinde kullanılan stok akış modeli, mevcut arzı üretim oranına karşı ölçerek fiyatı tahmin etmeyi amaçlar.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

PlanB'ye göre, Bitcoin 2021'in sonunda altı haneli bir fiyata ulaşacak.

"Hiç şüphem olmadı. Hala yıl sonunda en az 100.000 $ olacağını düşünüyorum. Ve çok zaman var. Şu anda [40.000$] seviyesindeyiz. Yani bu bir 2.5x. Tarihsel olarak bir veya iki ayda daha fazlasını yaptık. Yani yapılabilir. Kendime çok güveniyorum…
Hala internette 20.000 $ seviyesinde Bitcoin için arayan insanlar görüyorum. Bunun olacağını sanmıyorum. 100.000 $ Noel'e kadar gerçekleşecek.”

PlanB ayrıca, verilere doğrusal bir denklem uygulanarak iki değişken arasındaki ilişkinin oluşturulduğu doğrusal regresyon tabanlı bir modelle, stok akış modelinin ne zaman geçersiz hale geldiğini belirlemenin “kolay” olduğunu söylüyor.

"Bu sadece doğrusal bir gerileme, değil mi? Yani bu gerilemenin artık geçerli olmadığı çok açık… [Stok akış modeli], yarılanmadan bu yana artan stok akış oranını artırmamız gerektiğini söylüyor. Yani bir nevi bunu bekliyoruz. Ama düştüğünde – yani birkaç yıl, örneğin birkaç ay 30, 20, 40 bin dolarda kaldığımızda – o zaman bu lineer regresyon çizgisinin artık verilere uymadığı açıktır. Ne zaman geçersiz kılındığını görmek çok kolaydır. Ve insanlar bunu kendileri yapabilir.”

Bitcoin yazının yazıldığı sırada 46.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ