JPMorgan araştırmasına göre kripto satış trendi sona yaklaşıyor

JPMorgan Kripto Para Raporu Açıkladı! Müjde Geldi

JPMorgan'ın araştırması, kripto piyasası için bir iyimserlik ışını olarak, son dijital varlık satış dalgasının sonuca ulaşıyor olabileceğini ve daha olumlu bir piyasa görünümü için umut getirdiğini gösteriyor.

Satışlar sona eriyor

Araştırma raporu, uzun pozisyon tasfiyelerinin önemli bir kısmının halihazırda gerçekleşmiş olmasıyla birlikte, kripto para piyasalarında devam eden satışların sona yaklaşıyor olabileceğini belirtiyor.

Potansiyel piyasa istikrarını vurgulayan önemli bir gösterge, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yönelik artan taleptir. Yatırımcıların gelecekteki belirli bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan Bitcoin almasına veya satmasına olanak tanıyan bu sözleşmeler Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi platformlarda işlem görüyor.

Raporda, borsalarda işlem gören henüz tamamlanmamış ve aktif vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında bir düşüş olduğu vurgulanıyor. Açık ilgideki bu düşüş, Bitcoin edinmeye yönelik ilginin arttığına işaret ediyor ve fiyatlardaki son düşüş eğiliminin potansiyel olarak durabileceğini gösteriyor.

Sınırlı bir olumsuzluk

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin vadeli işlem faaliyetlerindeki bu artışın piyasada yaklaşan bir tersine dönüşe işaret edebileceğine inanıyor. Panigirtzogogou, "Sonuç olarak, yakın vadede kripto piyasaları için sınırlı bir olumsuzluk görüyoruz," diyor.

Potansiyel bir piyasa dönüşünün tam zamanlaması belirsizliğini korurken, rapor fiyat düşüşünün yavaşladığını vurguluyor. Raporda bu eğilime örnek olarak Bitcoin'in sadece %0,2'lik hafif bir düşüşle 25.980 $ civarında seyreden son fiyatı gösteriliyor.

Bitcoin ETF konusu

JPMorgan'ın analizi Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) piyasa üzerindeki etkisini de kapsıyor. Bu ürün Avrupa ve Kanada'da halihazırda mevcut olsa da, yatırımcıların ilgisini önemli ölçüde çekmemiştir. Özellikle, ürünün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki onayı hala beklemede ve potansiyel gecikmeler muhtemelen kararı 2024'e itiyor.

Kripto piyasası gelişmeye devam ederken, JPMorgan'ın araştırması potansiyel piyasa değişimleri hakkında içgörüler sunmakta ve istikrar ve piyasa iyileşme işaretleri için izlenecek temel göstergeleri vurgulamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ