Rus hükümeti, dijital para birimlerini kontrol eden yeni yasalar önererek kripto paraların kullanımını suçlu hale getiriyor.

Politika Yapıcılar Rusya

Rus hükümeti, dijital para birimlerini kontrol eden yeni yasalar önererek kripto paraların kullanımını suçlu hale getiriyor.

Forklog raporuna göre, Rusya'daki Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, dijital finansal varlıklar için güncellenmiş bir taslak da dahil olmak üzere, Devlet Dumasında çeşitli yasa tekliflerini taşıdı.

Önerilen yasalar öncelikle kripto işlemlerinde yer alan kuralların ihlali nedeniyle idari ve cezai sorumluluğa değinmektedir.

Her ne kadar Rusya'daki dijital para birimlerinin kategorizasyonu, birçok kurum bunları mülk olarak gördüğü için doğru olarak tanımlanmamıştır.

Milletvekillerinin son önerisi kriptoyu mülk olarak açıklığa kavuşturdu ve ülke içinde ihraç ve tirajlarının tamamen yasaklanmasını önerdi.

Önerilen yasa kripto kullanımını suçluyor

Yasa olarak kabul edilirse, herhangi bir kişi veya kuruluşun dijital para birimlerinde herhangi bir işlem yapması yasaktır.

Bu, mallar veya hizmetler için kripto para birimlerinde yapılan ödemeleri veya dijital para birimlerini değiştirmeyi içerir.

Değişiklikler ayrıca herhangi bir kişiye 50.000 ruble ile 500.000 ruble arasında para cezası ve kripto para birimlerinde yasadışı dolaşımı organize etmek veya dijital varlıkların verilmesine dahil olmak için şirketlere 2 milyon ruble ceza cezası önerdi.

Ve ödeme normlarını ihlal eden bireylere 20.000 ruble ile 200.000 ruble arasında para cezası verilecek ve tüzel kişiler için bu ceza 100.000 ruble ile 1 milyon ruble arasında olacak.

Bu ağır para cezalarıyla birlikte, Rus makamları, ilgili kripto miktarına bağlı olarak, ilgili tarafları 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırabilecek.

Rusya Devlet Başkanı, ülkelerin CBDC'ye sahip olmasının mümkün olmadığına inanıyor

Daha önce de belirtildiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkelerin böyle çalışmadığı için kendi kripto para birimlerini düzenlemelerinin pratik olmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, kripto para birimlerinin sınırların ötesinde işlev gördüğünü, bu nedenle hiçbir ülkenin kendi kripto para birimine sahip olması mümkün olmadığını belirtti.

Başkan'a Rusya'nın yakında ulusal kripto para birimine sahip olup olmayacağı soruldu, Rusya'nın veya başka bir ülkenin kripto para biriminin sınırların ötesinde çalışmasının mümkün olmadığını söyledi.

 Daha önce, Rusya merkez bankası ülkede kripto kullanımını yasaklayan herhangi bir yasayı destekleyeceğini söylemişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ