Polkadot, herkesin ağın güvenliğini sağlamasına ve işlemleri 1 DOT kadar az bir sürede doğrulamasına olanak tanıyan "Adaylık Havuzları" adlı yeni bir özelliğin lansmanı ile daha küçük yatırımcılara yerel staking'e katılma fırsatı veriyor.

Polkadot Ağı, Adaylık Havuzları Aracılığıyla Yerel Stake Etmeyi Sağlıyor

Polkadot, herkesin ağın güvenliğini sağlamasına ve işlemleri 1 DOT kadar az bir sürede doğrulamasına olanak tanıyan "Adaylık Havuzları" adlı yeni bir özelliğin lansmanı ile daha küçük yatırımcılara yerel staking'e katılma fırsatı veriyor.

Staking, topluluğun ağı desteklemesini sağlayan Proof-of-Stake blok zincirlerinde bulunan bir mekanizmadır. Kullanıcıların yeni blokları “mayın” için pahalı bilgisayar donanımı satın almalarını gerektiren Bitcoin gibi iş kanıtı blok zincirlerine bir alternatiftir. Polkadot, kullanıcılara bir düğümü kendi başlarına çalıştırmak yerine doğrulayıcıları aday göstermeleri için bir yol sağladığından, onu daha da merkezi olmayan hale getiren yeni bir aday gösterilmiş hisse kanıtı mekanizması kullanır.

Adaylık havuzlarının başlatılmasıyla birlikte, kullanıcıların artık doğrudan Polkadot Relay Chain üzerinde stake yapmak için üç seçeneği var.

İlk olarak, bir doğrulayıcı olabilirler. Bu, hem finansal hem de teknik açıdan en zorlu seçenektir. Büyük bir DOT yatırımı gerektirir ve doğrulayıcıların da bir düğüm kurması ve çalıştırması gerekir. Düğüm çalışmaya başladığında, bir tür piyangoya katılmak için tokenleri stake ederler ve her yeni bloğu önerebilmek için diğer düğümlerle rekabet ederler. Ne kadar çok jeton yatırılırsa, seçilme şansı o kadar yüksek olur. Bir sonraki bloğu kazmak için seçilen doğrulayıcılar, ağı desteklemek için tazminat olarak DOT tokenlerinde ödüller kazanır.

İkinci seçenek, bir doğrulayıcıyı aday göstermektir. Bu, doğrulayıcı düğümleri çalıştırmayanların katılma şansını mümkün kılar. Aday gösterenler, doğrulayıcının yeni bir blok basmak için seçilme şansını artırmak için birleştirilmiş kaynaklarını kullanarak, doğrulayıcılar aracılığıyla DOT'larını basitçe paylaştırırlar. Karşılığında, doğrulayıcı tarafından kazanılan ödüllerden bir pay alırlar. Bununla birlikte, aday sayısının 22.500 ile sınırlandırılmasıyla sonuçlanan karmaşık bir mekanizma mevcuttur. Ayrıca, her doğrulayıcıdan yalnızca en iyi 256 adayın ödül dağıtımına katılmasına izin verilir. Bu sınırlama, kullanıcıların herhangi bir ödül kazanma şansına sahip olmaları için genellikle en az 171 DOT (yaklaşık 1.000 $) yatırmaları gerektiği anlamına gelir.

Stake etmeyi daha kapsayıcı hale getirmek için Polkadot üçüncü bir seçenek yarattı – 1 DOT kadar az bir miktarla stake etmeyi uygulanabilir bir seçenek haline getiren adaylık havuzları. Her aday havuzu, kullanıcının tüm paylarının birleştirildiği tek bir aday olarak hareket eder. Aday havuzunun yaratıcısı daha sonra hangi doğrulayıcının destekleneceğine karar verir, o düğümün hissesini arttırır ve yeni bir blok oluşturmak için seçildiğinde, ödüller havuzdaki her hesaba katkıda bulundukları DOT miktarıyla orantılı olarak dağıtılır.

Yani kapsayıcılık gerçekten oyunun adıdır, ancak dikkate alınması gereken bazı şeyler olduğunu unutmayın. Herkes bir aday havuzu oluşturabilse de, içinde gerçekleştirilmesi gereken belirli roller olduğunu anlamak önemlidir. Havuzu oluşturan kişiye varsayılan olarak Aday Gösteren rolü atanır ve hangi doğrulayıcının destekleneceğini seçme sorumluluğu vardır. Aday Gösteren ayrıca, havuzun “durumunu” değiştirmekten sorumlu olan State-Toggler olarak hareket etmek için ikinci bir hesap seçmelidir .Havuzun açık mı, bloke mi  yani yeni hesaplar katılamaz  veya “yok edilir” mi olacağına karar verir . Bu, havuzun çözülme sürecinde olduğu anlamına gelir. Son olarak, aday, yeni bir aday veya durum değiştirici seçme ve hatta kendi rolünü değiştirme yeteneğine sahip olan Kök olarak hareket etmek için üçüncü bir hesap seçmelidir.

Polkadot konseyi, kullanıcıları ağa güvenilir bir şekilde yardımcı olan havuzlar oluşturmaya teşvik etmenin bir yolu olarak, aday havuzu oluşturucuları için DOT tabanlı bir ödül mekanizmasının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini düşünüyor.

Adaylık havuzları aracılığıyla bahis yapmak, geçen yılki geçmiş ödül oranına bağlı olarak, yaklaşık %15 oranında ödül verir. Ancak, stake etmenin tamamen risksiz olmadığı unutulmamalıdır. Polkadot, kötü oyuncuları caydırmak için "kesme" olarak bilinen bir özellik kullanır. Ağa herhangi bir şekilde zarar vermeye kalkışan doğrulayıcılar, toplam paylarının %5 ila %20'sini kaybederek cezalandırılabilir .Bir aday havuzunun kesilen bir doğrulayıcıyı desteklemesi durumunda, o havuzun her üyesi aynı zamanda aynı moda. Bu yüzden havuz seçmeden önce mutlaka araştırma yapın!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ