Talebi ve kullanımları göstermek için, Polkadot ve Kusama'da yarım milyondan fazla XCM mesajı gönderildi.

Polkadot, Birden Çok Zincire Yayılan Uygulamalar Oluşturmak ve Milyar Dolarlık Pazarda Çok Zincirli DAO

Talebi ve kullanımları göstermek için, Polkadot ve Kusama'da yarım milyondan fazla XCM mesajı gönderildi.
Blok zincirleri arasındaki iletişim daha önce dinlendi ve on milyarlarca dolarlık kayıplara katkıda bulundu.

Blockchain teknolojisinin gelişimi, Polkadot (DOT) ekosisteminden önemli ölçüde faydalandı. Katman 0 meta protokolü, zincirler arası veri ve varlık transferlerini kolaylaştırarak blok zincirlerini bağlamak ve güvence altına almak için popüler olarak bilinir. Sonuç olarak Polkadot ekosistemi, günlük yaklaşık 225 milyon dolarlık işlem hacmine sahip $DOT dijital parası ile 7 milyar dolar değerinde bir blok zincirine dönüştü.

Bununla birlikte, blockchain teknolojisi büyük ölçüde silolanmıştır ve birçok Web3 geliştiricisi, ölçeklendirme ve birkaç zincire ciddi şekilde dokunma konusunda karşıdan esen rüzgarlar yaşamaktadır. Polkadot'un şimdiden, röle zincirleri, para zincirleri, para iş parçacıkları ve köprüler dahil olmak üzere Web3 geliştiricilerine ölçeklenebilirlik araçları sağlayan dört bileşeni vardır.

Web3 geliştirmeleri için Polkadot ve XCM

Blockchain birlikte çalışabilirliğini ilerletmek amacıyla Polkadot ağı, bir fikir birliği mesajlaşma protokolü olan XCM ile stratejik bir ortaklık duyurdu. Özellikle, XCM, farklı blok zincirleri arasındaki iletişim sırasında ne tür verilerin aktarıldığını ve bunların nasıl yorumlanması gerektiğini tanımlayan bir formattır. Sonuç olarak, Polkadot ağından yararlanan merkezi olmayan uygulamalar, XCM teknolojisiyle sorunsuz bir şekilde ölçeklenebilir.

Bildirildiğine göre, Polkadot ve Kusama'da yarım milyondan fazla XCM mesajı gönderildi. XCM'nin XCM v3 olarak adlandırılan en son sürümünün piyasaya sürülmesiyle, harici ağlara köprüleme, NFT değişimleri ve iyileştirilmiş programlanabilirlik dahil olmak üzere birçok önemli yeni özelliğin kilidinin açılması bekleniyor.

“Polkadot, yeni nesil blockchain uygulamalarını ve hizmetlerini inşa eden 600'den fazla projeden oluşan büyüyen bir ekosistemi birbirine bağlayan, blockchain alanındaki en aktif geliştirici topluluklarından birine sahip. Ağda ayda 20.000'den fazla XCM mesajı gönderiliyor,” dedi Polkadot.

Blok zincirleri arasındaki iletişim daha önce dinlendi ve on milyarlarca dolarlık kayıplara katkıda bulundu. Bununla birlikte, Polkadot ve XCM'nin farklı blok zincirleri arasındaki iletişimi güvence altına almak için ortak bir hedef üzerinde çalıştığı trend artık geçerli olmayacak.

İlginç bir şekilde, XCM v3 blok zincirlerini farklı sanal makinelerde, alt tabaka paletlerinde ve köprüler üzerinde çalışan akıllı sözleşmelere bağlar. Ek olarak, XCM'nin en son sürümü, farklı mutabakat mekanizmalarına sahip ağları bağlamak ve Bitcoin gibi bir PoW ağını Polkadot gibi bir PoS ağına bağlamak için kullanılabilir.

Sonuç olarak, DeFi geliştiricileri, güvenlikten ödün vermeden farklı zincirlere ölçeklendirmek için herhangi bir blok zinciri kullanma ve Polkadot'a dokunma özgürlüğüne sahiptir.

Nodle Protokolü'ndeki Eliott Teissonniere CTO'su şunları kaydetti:

XCM, parachain ortaklarımızın benzersiz özelliklerinden, tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalmadan, mümkün olan en güvenli şekilde yararlanmamıza izin verecek. Örneğin, Acala'daki fonları yöneten ve Nodle aracılığıyla gerçek dünyadaki cihazları kontrol eden Astar'da bir DAO çalıştırabileceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ