Polkadot, 25 Şubat'ta Chainlink (LINK) ile bir entegrasyon ortaya çıkardığı için önümüzdeki ağ lansmanı için hazırlanıyor.

Polkadot, Chainlink Entegrasyonu ile Ethereum Ekosistemini Hedefliyor

Polkadot, 25 Şubat'ta Chainlink (LINK) ile bir entegrasyon ortaya çıkardığı için önümüzdeki ağ lansmanı için hazırlanıyor. Chainlink oracles'ın entegrasyonu, Polkadot merkezsiz finans (DeFi) ve diğer gelişmiş akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi için çok önemli olabilir.

Chainlink, Polkadot için test ağına benzer ağı olan Kusama'da ilk entegrasyonu tamamladı. Chainlink daha önce adaptörler aracılığıyla diğer blok zincirlerinde mevcuttu, ancak bu 2020'de Ethereum (ETH) ekosisteminin dışındaki ilk hamle.

Polkadot geliştiricileri böylece Chainlink’in kehanetlerini kullanarak harici verilere erişebilecekler. Bu, akıllı sözleşmelerle ilişkili daha gelişmiş özelliklerin çoğunu sağlamak için çok önemlidir. Oracles, gerçek dünya verilerini bir blockchain'e aktararak çalışır, böylece akıllı bir sözleşme bu bilgileri anlayabilir ve bunlara göre hareket edebilir. Şu anda, en belirgin kullanımları kripto paraların veya diğer varlıkların fiyat beslemeleri içindir. Örneğin, MakerDAO (MKR), DAI stabilcoini üretmek için ETH / USD fiyat feed'ine güvenmektedir.

Polkadot'ta, Chainlink, özel özelliklere sahip bağımsız bir blockchain parçası için kullanılan özel bir parachain ile entegre edilecek. Birlikte çalışabilir ağındaki diğer parachainler, merkezi olmayan uygulamalara (dApps) güç sağlamak için Chainlink parçasından veri okuyabilecek. Eşsiz yapısı nedeniyle Parity, Polkadot tabanlı Chainlink'in geliştirilmesine önemli katkıda bulunmuş durumda.

Bu heterojen parçalama yaklaşımıyla Polkadot, birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik, her boyutta ağ için güvenlik ve yönetişim gibi blok zincirindeki yaygın sorunların çoğunu çözmeyi hedefliyor.

Ethereum Altyapısı Üzerinden Taşıma

Polkadot'un baş geliştiricisi, kurucuları listesi Gavin Wood'u içeren Parity Technologies'dir. Ayrıca, ağın geliştirilmesine yardımcı olmak için Parity'yi başlatan Ethereum'un kurucu ortaklarındandı. Şirketin ürünlerinden biri, eşlerle bağlantı kurmak ve blok zinciri işlemek için kullanılan Parity Ethereum istemcisidir.

Bununla birlikte, Aralık 2019'da Parity, istemcisinin gelişimini durduracağını ve bunu merkezi olmayan bir özerk kuruluşa (DAO) dönüştüreceğini açıkladı. Bu noktaya kadar, Ethereum Vakfı hibelerinde yaklaşık 6 milyon dolar topladı ve yeni teknoloji sunulduktan sonra ödendi. Ancak Parity, Ethereum gelişiminde bile Polkadot'u destekleyen teknoloji Substrat'a odaklandı.

İstemcide hard forkların uygulanmasındaki gecikmeler ayrıca Ethereum'un şirket için azalan bir öncelik olduğunu düşündürdü.

Şubat ayında, Polkadot'a başkanlık eden Parity ve Web3 Vakfı, Ethereum ekosistem geliştiricilerini yeni ağlarına katmak için harekete geçiyor gibi görünüyor.

Daha önce de Celer Network’ün Polkadot ile olan işbirliğini, katman iki ölçeklendirme çözümünü tanıtmak için gündem yapılmıştı. Celer, o zamandan beri bir blockchain agnostik yaklaşımını sürdürmesine rağmen, bir Ethereum ölçeklenebilirlik çözümü olarak doğdu.

Chainlink'in eklenmesi, kilit Ethereum altyapısı üzerinde sistematik bir taşıma yaklaşımına işaret ediyor. Eklemesini, birçoğu sistemlerini Chainlink oracles üzerine inşa eden büyük DeFi sağlayıcılarıyla benzer entegrasyonlar izleyebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ