Son zamanlarda iyi bir grafik sergileyen Polkadot hakkında biraz bilgi edinmeye ne dersiniz?

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT) Nedir?

2010’lu yıllarda Bitcoin ile hayatımızda yer alan kripto paralara sürekli yenileri eklenmekte ve teknolojileri gelişmektedir. Bunlardan biri olan Polkadot ise 2020 yılında İsviçre merkezli Web3 vakfı tarafından üretildi ve piyasalarda yerini aldı. 

Kısa sürede popülerleşen ve kripto para borsalarında DOT kısaltması ile yer alan Polkadot, birden çok blok zincirini tek bir ağa bağlayan yeni nesil bir blockchain protokolüdür. Polkadot birbirlerine bağlanan bu ağlar sayesinde zincirler arası veri transferi yapılabilmesine de olanak sağlamaktadır. Sistem içerisinde birçok farklı kullanıcı rolü yer almaktadır. Varolan bu rollerin tümü sistemin düzgün bir şekilde işlemesini ve güvenli hale gelmesini sağlamaktadır.

Özel bir başlık açmadan yazımızın hemen başında sizlere belirtelim ki Polkadot maalesef özel cihazlar ile yapılan madencilik ile üretilebilen bir kripto para değildir.

Polkadot (DOT) Nedir? Sorumuzu kısaca yanıtladıktan sonra şimdi de Polkadot’un çalışma sistemine göz atalım.

Polkadot’un Çalışma Yapısı

Polkadot ağı işlemleri sıralı olarak değil paralel olarak yürüten bir sisteme sahiptir. Sistem içerisinde farklı kullanıcı rolleri bulunmaktadır. Bunlar temel olarak sistemi oluşturan dört bileşen ve sistemi yöneten konsensüs ve yönetişim olarak ayrılmaktadır. 

Ana merkezde yer alan bileşenler Relay Chain, Parachains, Parathreads ve Bridges olarak adlandırılırlar. Bu ana bileşenler sistemin güvenliğini, sisteme çoklu işlem yapabilmesini, ekonomik bir model olan kullandıkça öde sistemini ve farklı blok zincirler ile Polkadot ağının bağlanmasını sağlarlar.

Sistemde yer alan konsensüs rolleri ise Adaylar, Doğrulayıcılar, Sıralayıcılar ve Balıkçılar olarak adlandırılır. Nominators olarak adlandırılan Adaylar zincirin ana güvenliğini sağlamak için güvenilir doğrulayıcıları seçerler. Validators olarak adlandırılan Doğrulayıcılar sistemde yer alan paralel zincilerde işlem yapan Sıralayıcılar’ın (Collators) sunduğu kanıtları ana zinciri korumak için doğrularlar. Fisherman olarak adlandırılan Balıkçılar ise sistemi sürekli olarak takip ederek şüpheli işlemleri doğrulama işlemi yapan Doğrulayıcı’lara bildirirler.

Yönetişim rolleri olarak adlandırılan grupta Konsey üyeleri ve Teknik komite yer almaktadır. Konsey üyeleri ve Teknik komite kısaca sistemin yönetilmesini ve acil durumlarda hızlı kararlar alınması gibi işlemleri yürütürler.

Polkadot (DOT) Nasıl Alınır?

Polkadot alıp satabilmek için öncelikle global ya da ülkemizde hizmet veren kripto para borsalarından birine kayıt olmanız gerekmektedir. Hızlı ve kolay bir şekilde kayıt olduktan sonra sistemde yer alan ödeme seçenekleri ile hesabınıza para yüklemelisiniz. Para yükleme işlemini yaptıktan sonra borsada DOT adıyla yer alan Polkadot’u dilediğiniz miktarda satın alıp satabilirsiniz.

Ayrıca kripto paralarda işlem hacmine göre anlık yükseliş ve düşüşler yaşanabildiği için satın almadan önce detaylı analiz yapmanızı ve dikkatli olmanızı öneririz.

Polkadot (DOT) Ne Kadar?

2020 yılında piyasaya sürülen ve büyük oranda dolaşımda olan DOT’un işlem hacmi yaklaşık 3,5 milyar dolardır.

Polkadot (DOT) Nedir? Adlı bu yazımız hazırlanırken anlık olarak 1 DOT = 127 Türk Lirası değerindedir. Güncel Polkadot fiyatı için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Polkadot (DOT) Cüzdan

Sahip olduğunuz DOT’u masaüstü, mobil veya özel cüzdanlarda dilediğiniz gibi saklayabilirsiniz. Ayrıca DOT’u saklayabileceğiniz özel tarayıcı eklentileri de bulunmaktadır. Polkadot resmi sitesinde yer alan wiki sayfasında desteklediği cüzdanları bir liste halinde belirtmektedir. Android, İOS, masaüstü ve tarayıcı uygulamaları şeklinde yer alan detaylı listeye dilerseniz burada yer alan bağlantı üzerinden ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Sizler de Polkadot (DOT) Nedir? Yazımız ile ilgili düşünceleri ve merak ettiklerinizi bizlere yorumlar üzerinden iletebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ