Polonya Merkez Bankası (National Bank of Poland) birçok sosyal medya platformunu kullanan kripto yatırımcıları konusunda 30.000 dolarlık bir kampanya yürüttüğünü kabul etti. Kampanya, kripto para birimlerinin ekonomik olarak yaşanabilirliği konusundaki şüphelerini YouTube videosu ile dile getirildi.

YouTube hesabında bir milyondan fazla aboneye sahip popüler bir Polonyalı Youtuber olan Marcin Dubiel, hafifçe "tüm paramı kaybettim" sözcüğüyle çeviren "STRACIŁEM WSZYSTKIE PIENIĄDZE" adlı bir video yayınladı. Video şu anda 502.878 kişinin izlediği 19.000'den fazla beğenme ve 5.000 beğenmeme sayısıyla gündeme bomba gibi düştü.

Bitcoin'e Karşı Merkez Bankası Kampanyası

Polonya Ulusal Bankası, ülkenin mali düzenleyicisi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ile ortak olarak Marcin Dubiel'e video oluşturmak için para verdi. Video, merkez bankası ve düzenleyici kurum tarafından ödenmesi gerçeğinden söz etmiyor. Hashtag etiketi #uważajnakryptowaluty, merkez bankası ve KNF'ye ait web sitesi videonun açıklamasında görünüyor. Web sitesinin metni, "sanal para birimi (kriptokrasi) parayla değil" şeklinde tercüme edildi. Web sitesinin tüm metni, kriptokrasinin gerçek para birimi olmadığını anlatan sayısız yazılarla dolu.

Video, kripto para birimlerini, riskli olan ve kaçınılmaz olarak önemli kayıplara yol açacak olan zenginleşmiş hızlı şemalardan başka bir şey olmadığını tasvir ediyor. Marcin Dubiel'in oynadığı video içerisindeki ana karakter "DubielCoin" kriptokrasiye girmeye karar verir. Başarılı bir deneyim yaşar ve hatta lüks bir spor otomobil alabilecek kadar kazanmıştır. Kız arkadaşını bir restorana götürür ve restoranda kripto para birimi ile ödeme kabul edilmez. Tüm parasını kriptokrasiye yatırdığı için cebince hiçbir parası kalmamıştı ve restoran hesabını kız arkadaşına ödetmek zorunda kalır. Video, DubielCoin'in tüm yatırımlarını kaybetmesi ile sona erer. Bilinmeyen bir kişi ise Dubiel'in kaybettiği parayı sayıyor ve çılgınca gülerek video son buluyor. 

Polonya Merkez Bankası  ve Youtuber’lar

Videoda tartışmalara neden olan başlıca sebep, videoda merkez bankası veya KNF'nin herhangi bir sponsorluğundan bahsetmesinin kaynaklanıyor. Birçok ülkede, devletin ajansları vatandaşlarına karşı propaganda yapması yasa dışıdır. Kampanyayı kabul ettiğinde bile, Polonya Merkez Bankası, kripto para birimleri hakkında gerçekten bir "hassasiyet kampanyası" yaptıkları gerçeği dışında konuyla ilgili hiçbir açıklama getirmedi. 

Bu hareketi Polonya Hükümeti tarafından, pazarı yalnızca negatif göstermeye çalışması kriptokrasinin büyümesini bastırmaya yönelik devlet destekli başka bir örnek olarak görenler var. Türkiye Merkez Bankası, Hindistan ve diğer ülkeler geçmişte Bitcoin ve diğer kriptolara karşı ciddi uyarılar düzenledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ