Polygon, Polygon zkEVM Mainnet Beta'nın lansmanına hazırlanırken beklenebilecek dört önemli özelliği açıkladı.

Polygon, Bu Devasa Yeni Özelliklerle Ethereum Ölçeklendirmesinin Son Oyununa Hazırlanıyor

Polygon, Polygon zkEVM Mainnet Beta'nın lansmanına hazırlanırken beklenebilecek dört önemli özelliği açıkladı.
Polygon, beklenen özelliklerden bazıları olarak hız, köprü güvenliği, düşük maliyetler ve EVM-Equivalence'ı listeler.

Polygon ekosistemi, toplu olarak ağı için önemli bir yükseltmenin başlatılmasını bekliyor. Daha önce duyurulduğu gibi, Polygon, Polygon zkEVM Mainnet Beta'nın lansman tarihi olarak 27 Mart'ı seçmiştir.

Polygon ayrıca, Polygon zkEVM'nin Mainnet Beta lansmanı için hazırlıklar yaklaştıkça, yeni nesil sistemle birlikte gelecek özellikleri ve topluluğa nasıl fayda sağlayacağını açıkladı.

Polygon'un daha da açıkladığı gibi, Polygon zkEVM Mainnet Beta, EVM-Equivalence, Speed, Bridge Security ve düşük maliyetler dahil olmak üzere ağa dört temel özellik getirecek.

EVM eşdeğerliği sürtünmesiz ölçeklendirmeye eşittir; Ethereum'un tüm araçları desteklenecektir. Geliştiricilerin Solidity kodlarını kopyalayıp yapıştırmaları yeterlidir. Polygon zkEVM kullanmak, Ethereum kullanmaktan farklı değildir, bu nedenle geliştiricilerin endişelenecek çok az şeyi vardır veya hiç yoktur. Poligon zKEVM'nin daha ucuz ve daha hızlı olması dışında.

Bu arada, EVM eşdeğerinin ≠ EVM uyumlu olmadığını belirtmekte fayda var. EVM uyumlu Toplamalar, bir LLVM kullanarak EVM derleyicisinin ara temsilini hedefler. EVM uyumlu toparlamalar aynı zamanda "performans için EVM'ye sadakat verir .Bu farklı, ancak geçersiz olmayan bir tasarım yaklaşımıdır." Çokgen not edildi.

LLVM gibi bir arabirimde hatalar için daha fazla yüzey alanı vardır ve kodlar yine de kopyalanabilse de yeniden denetlenemezler. Denetim bir hata gösterirse, geliştiricinin kullandığı araçlar uyumlu olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı Polygon, EVM eşdeğerliğinin gerçek sürtünmesiz ölçeklendirme olduğunu onaylar.

Daha düşük maliyetler, daha yüksek hız ve daha iyi bir köprü güvenliği bekleyin. Hız açısından, Polygon gelişmek zorunda olduğunu, ancak bunun performansı sürdürmek için gereken mühendislik ödünleşimleriyle geleceğini söylüyor. 10M'lik bir gaz partisi için bir Poligon zkEVM kanıtı oluşturmak için gereken süre 2 dakikanın altındadır.

Bridge güvenliğine gelince, Polygon, güvenilir aracılara güvenmeleri nedeniyle köprülerin saldırılar için önemli bir odak noktası olduğunu belirtti. Söz konusu aracıların çoğu, çoğunlukla sadık emanetçilerdi. Bununla birlikte, ZK ispatları yeni bir tür köprü kuracaktır.

Son olarak, diğer birçok Katman 2 ölçeklendirme çözümünde olduğu gibi, Polygon zkEVM, işlemleri ve Ethereum'u daha hızlı ve daha ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Kanıtlama süresi 2 dakikanın altında olmakla kalmadı, aynı zamanda maliyet de önemli ölçüde azaldı. Hatta bir Polygon zkEVM geliştiricisi, "Tek bir işlem için kanıtlama maliyetinin artık geçerli olmadığını" söylüyor.

Polygon, bu başarıları, Polygon Labs Miden ve Zero ekipleri tarafından mümkün kılınan küçük asal alanların bileşiminin ve kullanımının kanıtına yönelik optimizasyonlara borçludur.

Polygon zkEVM'de tek bir Uniswap işlemini kanıtlamanın maliyeti 0,0019 USD'dir, Ancak Polygon zkEVM, tx'leri gruplandırmak ve toplamak için yapılandırılmıştır. Genel test ağından en son gelen bilgiye göre, 250 ERC-20 jetonluk bir toplu iş için kanıt oluşturmanın kanıtlayıcıya maliyeti 0,064 USD'dir. Bir ERC-20 tokeni gönderen bireysel kullanıcının maliyeti? $0.0001” Çokgen ileri sürüldü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ