Polygon, zkEVM genel test ağını duyurur ve topluluğundan bunu denemesini ve geri bildirimlerini paylaşmasını ister.

Polygon Büyük Güncelleme Yayınladı: Ethereum

Polygon, zkEVM genel test ağını duyurur ve topluluğundan bunu denemesini ve geri bildirimlerini paylaşmasını ister.
Polygon ekibi, Ethereum'un potansiyelini artırmak için ZK teknolojisini optimize etmek için yıllardır çalışıyor.
10 Ekim'de, Ethereum ölçeklendirme ağı Polygon, zkEVM'nin (sıfır bilgili Ethereum Sanal Makinesi) halka açık test ağı lansmanını duyurdu. Lansman, Polygon projesini vizyon ve hedefleriyle uyumlu hale getirme vizyonunun bir parçası. Polygon, EVM'ye benzer bir ortamda ZK kanıtlarını kullanarak Ethereum'u ölçeklendirmek için Temmuz ayında zkEVM'yi duyurdu.

Polygon, bu zkEVM'nin, topluluğun uzun zamandır arzuladığı sorunsuz bir ölçeklendirme çözümüne ulaşmak için önemli bir hareket olduğuna inanıyor. Bu genel test ağı sürümü bu amaca ulaşıyor. Böylece Polygon, açık kaynaklı bir ZK kanıtlama sistemi kullanarak halka açık bir test ağına ulaşan ilk zkEVM oldu. Polygon ayrıca, bu zkEVM'de dağıtılmaya hazır en iyi EVM tabanlı DeFi platformlarının bulunduğunu duyurdu.

Göze çarpanlar arasında Lens (bir Web3 sosyal platformu), Aave, Uniswap ve Midnight Society (bir oyun stüdyosu) da yer alacak, diğerleri ise yakında katılacak. Bu test ağı ile Polygon zkEVM, tamamen açık kaynaklı bir ZK kanıtlama sistemi ile bir test ağına girme konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaşan ilk zkEVM'dir. Bu, EVM'ye eşdeğer ortamında ZK kanıtları oluşturmak için amaca yönelik kanıtlama sistemini kullandığı anlamına gelir.

Polygon zkEVM'yi Test Etme ve İleriye Bakma

Polygon zkEVM, Polygon kullanıcılarına etkili bir zkEVM'nin tüm avantajlarını sağlayacaktır. Bu avantajlardan biri, geliştiricilerin ve uygulamaların yeni bir kodlama dili öğrenmeden tüm ölçeklendirme ve güvenlik avantajlarından yararlanabilmesidir. Ayrıca, Polygon zkEVM daha iyi sermaye verimliliği sağlar ve projelerin Ethereum üzerinde hızlı ve düşük ücretlerle merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) geliştirmesine olanak tanır.

Bununla birlikte, Polygon ekibi, tüm faydalarını sunmadan önce bu Polygon zkEVM test ağını savaşta test etmesi gerektiğini kabul ediyor. Bu nedenle, topluluğu Polygon zkEVM test ağını savaşta test etmeye davet ediyor. Polygon, Ethereum topluluğuna Ethereum hakkında sevdiği her şeyi sağlamak istiyor, ancak gelişmiş ölçeklenebilirlik sağlayan ZK kanıtları aracılığıyla.

Ancak bu, ancak Polygon zkEVM'nin Ethereum ile eşdeğerlik seviyesini artırarak mümkün olacaktır. Polygon zkEVM, Vitalik'in çerçevesine göre bir 'tip 3' protokol kategorisidir. Bu nedenle, henüz EVM eşdeğeri değildir ve bu eşdeğerliğe ulaşmak için bazı modifikasyonlar gerektirecektir.

Polygon zkEVM'nin bir Ethereum EVM eşdeğeri olması için, Vitalik'in çerçevesine dayalı bir 'tip 2' protokol olarak kategorize edilmesi gerekir. Bu test ağı, Polygon zkEVM'nin tip 2 uyumluluğu elde etmesini sağlama hedefine yardımcı olacaktır. Duyuruya göre, Polygon ekibi ZK teknolojisini optimize etmek ve Ethereum'un sonsuz potansiyelini sağlamak için uzun yıllardır çalışıyor.

Polygon, zkEVM'sinin Ethereum'un geleceği olduğunu iddia ediyor. Polygon kurucu ortağı Mihailo Bjelic de geliştiricilerin geliştirebilmesi için topluluğu test ağını denemeye çağırdı. Bjelic, topluluğun ve geliştiricilerin ortak çabalarının, protokolün ilk zkEVM'yi sunmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ