Polygon zkEVM, tüm Ethereum akıllı sözleşmelerini barındırabilir ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumludur.

Polygon, İlk EVM Eşdeğeri Katman 2 ZK Çözümü Olan zkEVM

Polygon zkEVM, tüm Ethereum akıllı sözleşmelerini barındırabilir ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumludur.

Kullanıcılar, kodda herhangi bir büyük değişiklik yapmadan Ethereum akıllı sözleşmesini Polygon zkEVM'ye taşıyabilecekler.

20 Temmuz Çarşamba günü, Ethereum Layer-2 ölçeklenebilirlik çözümü Polygon, ilk Ethereum eşdeğeri ölçeklendirme çözümü olan çok beklenen zkEVM'yi tanıttı. Yeni zkEVM özelliği, ücretleri düşürürken ve verimi önemli ölçüde artırırken Ethereum ağının güvenliğini koruyacak.

Ayrıca Polygon, zkEVM çözümünün mevcut geliştirici araçları, akıllı sözleşmeler ve cüzdanlarla sorunsuz bir şekilde çalışabileceğini de sözlerine ekledi. Polygon zkEVM ile ilgili en iyi şey, tamamen EVM eşdeğeri olmasıdır.

Polygon şöyle açıklıyor: “EVM denkliği, Ethereum'da kullanabileceğiniz herhangi bir akıllı sözleşme veya geliştirme aracının Polygon #zkEVM'de kullanılabileceği anlamına gelir. Dönem. Tıpkı Ethereum kullanmak gibi, ancak ZK teknolojisinin çığır açan ölçekleme gücüyle”.

EVM denkliğini elde etmek için Polygon, zkEVM'nin işlem hızlarından ödün vermeyeceğini veya maliyetleri artırmayacağını söyledi. Polygon, Ethereum blok zincirini ölçeklendirmenin en iyi yolunun sıfır bilgi (ZK) teknolojisini kullanmak olduğunu söyledi.

Bu ölçeklendirmeye temel yaklaşım, büyük bir işlem grubunu toplayacak ve bunu Ethereum'a tek bir ZK geçerlilik kanıtı olarak sağlayacak bir Katman-2 protokolü olan ZK Toplamalarını kullanmaktır. Böylece, bir işlem, verimi artırırken işlem ücretlerindeki birçok tasarrufun yerini alır.

Bununla birlikte, ZK Rollups ile ilgili olan şey, bunların uygulanmasının son derece karmaşık, yavaş ve uygulanmasının pahalı olmasıdır. Burada zkEVM devreye giriyor.

zkEVM – ZK Toplamalarının Zorluklarının Üstesinden Gelmek

Birçoğu, Ethereum akıllı sözleşmesini barındırabilecek bir zk toplamasına sahip olmanın yıllar olduğuna inanıyordu. Ancak Polygon bunu zkEVM ile mümkün kıldı. Polygon'un kurucu ortağı Sandeep Nainwal şunları söyledi: "Herkes  bir zkEVM'nin  en az 12 ila 18 ay uzakta olduğunu düşündü. Ama işte buradayız ve kodu açık kaynak olarak alıyoruz ve test ağını canlı hale getiriyoruz”. Ayrıca, resmi duyuru notları:

Polygon zkEVM'yi Ethereum'da yaptığınız gibi oluşturabilirsiniz. Herhangi bir Ethereum akıllı sözleşmesini dağıtabilirsiniz. Ethereum ile çalışan herhangi bir araç, Polygon zkEVM üzerinde çalışacaktır. Ethereum'da yapacağınız her şeyi daha düşük maliyetle ve daha yüksek hızlarda yapın ve Ethereum ağında bir ZK geçerlilik kanıtı ile doğrulatın. Ethereum, ancak ZK ölçeklenebilirliği ile.

Böylece, kullanıcılar artık kodda herhangi bir büyük değişiklik yapmadan Ethereum akıllı sözleşmesini Polygon zkEVM'ye kolayca taşıyabilecekler. Nainwal'a göre, Polygon zkEVM işlem ücretlerini yüzde 90 oranında azaltacak. Ayrıca ağın, Ethereum 15'e kıyasla saniyede 50 işlemi destekleyebileceğini belirtti.

Polygon kurucusu, zkEVM'nin Arbitrum ve Optimism gibi İyimser toplamalar üzerinde belirgin gelişmeler olacağını kanıtlayacağına inanıyor. Polygon, zkEVM'nin ana ağ lansmanının 2023'ün başlarında gerçekleşeceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ