Bu yeni proje ile Polygon, Web 3.0'da kullanıcıların özel ve güvenli etkileşimlerine odaklanacak.

Bu yeni proje ile Polygon, Web 3.0'da kullanıcıların özel ve güvenli etkileşimlerine odaklanacak. Polygon ID kullanıcıları, bilgilerin kontrolünü devretmeden kişisel veriler ve kimlik doğrulaması için ZK Proof teknolojisini kullanır.

Ethereum için Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Polygon, yaklaşmakta olan Web 3.0 devrimine hitap eden bazı önemli gelişmeler üzerinde çalışıyor. 30 Mart Çarşamba günü, Polygon sıfır bilgi (ZK) kriptografisi ile desteklenen yeni kimlik doğrulama platformunu duyurdu.

Polygon ID, ZK kanıtlarını kullanarak, kullanıcıların kişisel bilgileri için gelişmiş güvenlik ve gizlilik ile dijital bir kimlik oluşturur. Polygon tarafından resmi blog yazısında belirtildiği gibi, yeni platform 'sıfır bilgi (ZK) şifreleme, gizlilik ve blok zinciri ölçekleme teknolojisi ile güçlendirilen ilk platformdur'.

ZK teknolojisi, bilgilerin kontrolünü devretmeden işlemler ve kişisel tanımlama için veri doğrulamasına izin verir. Bu aynı zamanda Polygon'un daha iyi kullanıcı gizliliği sunma vizyonuyla da uyumludur. Polygon, ZK teknolojisi üzerinde çalışmaya devam edeceğini ve ilgili projelere şimdiden 1 milyar dolardan fazla taahhütte bulunduğunu söyledi. Bu kimlik platformunun büyüyen portföyündeki en sonuncusu olduğunu ekledi. Bu gelişme hakkında konuşan Polygon'un kurucu ortağı Mihailo Bjelic şunları söyledi:

Poligon Kimliği varsayılan olarak özeldir, zincir üzerinde doğrulama ve izinsiz doğrulama sunar. Artık dijital kimlik alanında tüm bu kutuları işaretleyen hiçbir şey yok. Ayrıca, sıfır bilgi kanıtlarının daha iyi bir dünya yaratmamıza nasıl yardımcı olabileceğine dair harika bir vitrin.

Polygon ID Platformunun Temel Özellikleri

Polygon ID platformu, Circom ZK araç setinden ve Iden3 protokolünden yararlanacaktır. Polygon, bundan sonra her iki projeye de sponsor olacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca Polygon, ID platformunun dört ana özelliği olduğunu açıklıyor:

Blockchain tabanlı kimlik, merkezi olmayan ve kendi kendini yöneten modeller sağlar.

Sıfır Bilgili Yerel Protokollerle Üstün Kullanıcı Gizliliği

Merkezi olmayan uygulamaları (DApp'ler) ve merkezi olmayan finansmanı (DeFi) artırmak için ölçeklenebilirliğe sahip zincir üzerinde özel doğrulama. Ayrıca mevcut standartlara ve ekosistem gelişimine açıktır.

Ayrıca, Polygon ID'nin yeni itibar biçimleri oluşturmaya izin vereceğini de ekliyor. Bu, merkezi olmayan finanstaki (DeFi) sosyal ödemeleri veya finansal ilkeller için merkezi olmayan kredi puanlarını içerir. Ayrıca, oylama gücü delegasyonu veya merkezi olmayan cibil puanı gibi örnekler de içerir.

Blog gönderisinde bahsedildiği gibi ek örnekler, “DAO'ların yeni karar verme ve yönetişim modellerini etkinleştirmesi için etki alanı-uzmanlık itibarı; Web3 oyunları için oyuncu itibar profili; sosyal uygulamalar için özel ve sansüre dayanıklı P2P iletişimi ve etkileşimleri”.

Polygon, zincirdeki kimlik itibarını gizliliği koruyan bir şekilde kriptografik olarak doğrulamanın çok mümkün olduğunu söylüyor. Ayrıca, kullanıcı etkileşimlerini yürütmede aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Poligon Kimliği, NFT'ler veya genel Akıllı Sözleşmeler ile özel olarak ilgi çekici bir şekilde doğrulamaya da izin verecektir. Polygon ID ürün portföyü, bir cüzdan uygulaması, bir kimlik platformu ve bir kimlik bağlantısı içerir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ