SEC, 2020'de faaliyet gösteren hileli bir kripto piramit şeması oluşturmak ve tanıtmak için 11 kişiyi suçladı. Forsage, dünya çapındaki perakende yatırımcılardan 300 milyon doların üzerinde para topladı.

Ponzi Forsage Kurucuları 300 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı İçin Mahkemeye Çıkacak

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020'de faaliyet gösteren sahte bir kripto piramidi ve Ponzi şeması olan Forsage'ı oluşturmak ve tanıtmak için 11 kişiyi suçladı.

Bu güncelleme, 1 Ağustos 2022'de ABD düzenleyicisinin dünya çapındaki perakende yatırımcılardan 300 milyon doların üzerinde para toplayan Forsage planının kurucuları hakkında yedi suçlamada bulunduğu bir mahkeme belgesinde geldi.

Ocak 2020'de kurucular Vladimir Okhotnikov, Jane Doe, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov, çevrimiçi piramit Forsage.io'yu oluşturdu, işletti ve sürdürerek ABD'deki ve başka yerlerdeki milyonlarca perakende yatırımcının akıllı sözleşmeler aracılığıyla işlemlere girmesine izin verdi. Ethereum, Tron ve Binance blok zincirleri ile.

Dört kurucunun yanı sıra SEC suçlamalarıyla karşı karşıya kalan, kurucular tarafından web sitesinde ve sosyal medya platformlarında Forsage'ı desteklemek için görevlendirilen ABD merkezli üç destekçi ve planın en büyük promosyon grubu olan Crypto Crusaders'ın birkaç üyesi.

Tipik bir piramit şeması operasyonuyla, Forsage'ın daha önceki yatırımcılara ödeme yapmak için yeni yatırımcıların varlıklarını kullandığı iddia edildi. İki yıldan fazla bir süre devam etti ve Eylül 2020'de Filipinler SEC ve Mart 2021'de Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri tarafından kendisine karşı iki ateşkes emrine karşı çıktı.

SEC'in şikayetinin bir kısmı, kurucuların "kayıtsız menkul kıymet teklifleri ve satışı yoluyla perakende yatırımcılardan fon toplaması" ve bununla bağlantılı olarak "yatırımcıları dolandırması ve bu yatırımcılar üzerinde dolandırıcılık veya aldatma olarak işleyen uygulamalara girişmesiydi."

Dava şu anda Illinois Doğu bölümünün kuzey bölgesi için Birleşik Devletler Bölge Mahkemesinde.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ