Dolandırıcılık projesi OneCoin ana web sitesi nihayet çevrimdışı oldu.

Ponzi Şeması OneCoin

Dolandırıcılık projesi OneCoin ana web sitesi nihayet çevrimdışı oldu. İddia edilen dolandırıcılık faaliyeti, yatırımcılardan 4,4 milyar doların üzerinde para topladığı bildiriliyor. OnceCoin defalarca tüm suçlamaları reddetti ve normal şekilde çalışmaya devam etti.

Kripto dolandırıcılık projesi OneCoin ana web sitesi, çevrimdışı oldu. Domain Name System (DNS) kayıtları, OneCoin'in hala etki alanına sahip olduğunu gösteriyor, ancak şu anda inceleme altında. OneCoin, tüm dünyadaki farklı hükümetler tarafından Ponzi programı olarak ilan edildi.

Dolandırıcılık Parasını Aklayan Avukat Suçlu Buldu

Daha önce de belirtildiği gibi, OneCoin’in dolandırıcılık parasını aklamalarına yardımcı olan Amerikalı avukat, ABD mahkemesi tarafından suçlu bulundu. Avukat Mark Scott, 50 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Dolandırıcılık parasını İrlanda ve Cayman Adaları'ndaki bankalar aracılığıyla akladı, ve bu parayı “varlıklı Avrupalı ailelerin” yatırımı olarak gizledi.

Ponzi şeması kurucusu Ruja Ignatova'nın kardeşi Mark Scott'tan önce Konstantin Ignatova, OneCoin dolandırıcılığındaki rolünden dolayı suçlu bulundu.

OneCoin Kurucusu Hala Kayıp

İddia edilen 4,4 milyar dolarlık dolandırıcılığın arkasındaki akıl, “kriptoqueen” olarak bilinen Ruja Ignatova hala kaçıyor. Daha önce, erkek kardeşi nerede olabileceğine dair bazı bilgiler ortaya çıkarmıştı, ancak şimdiden itibaren hala çeşitli ülkelerin yetkililerinden kaçıyor. Eğer Ruja Ignatova yakalanırsa, telefon sahtekarlığı suçlamaları, telefon sahtekarlığı işlemeleri için komplo, menkul kıymetler sahtekarlığı ve kara para aklama işlemleriyle ilgili komplolar ile karşı karşıya kalacak ve suçlamaların her biri için en fazla 20 yıl hapis cezası alacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ