Tezos, gerçek bir dijital toplum kurarak kendisini yöneten merkezi olmayan bir blok zinciridir. Projenin temel amacı, token sahiplerinin protokolü zaman içinde geliştirecek bir karar vermek için birlikte çalışmalarını sağlamaktır.

Popüler Altcoin İle İlgili Bilmek İsteyecekleriniz İşte Burada

Tezos, gerçek bir dijital toplum kurarak kendisini yöneten merkezi olmayan bir blok zinciridir. Projenin temel amacı, token sahiplerinin protokolü zaman içinde geliştirecek bir karar vermek için birlikte çalışmalarını sağlamaktır. Platformun yerel tokenına XTZ deniyor.

Tezos, 2017 yılında rekor kıran 232 $ 'lık İlk Coin Teklifi (ICO) fon yaratmasının ardından kuruldu. Fonlar Tezos Vakfı tarafından kullanılıyor. Proje Eylül 2018'de resmen başlatıldı ve en önemli kripto para birimlerinden biri olma yolunda ilerlemeyi başardı.

Mimari açısından, Tezos'un blockchain'i Network Shell olarak adlandırılan agnostik ara katman yazılımı kullanıyor. Üç katmana ayrılmıştır: ağ protokolü, işlem protokolü ve konsensüs protokolü.

Platform, Liquid Democracy modelini uygulayan bir Proof of Stake konsensüs algoritmasının bir formunu kullanıyor. Katılmak için kullanıcıların Tezos Cüzdanlarında belirli bir miktar XTZ'yi “stake” etmeleri gerekir - ne kadar çok sahip olurlarsa, oylama güçleri de o kadar büyük olur. Stakerler doğrudan oy kullanabilir veya oy verme sorumluluklarını başka bir kişiye devredebilir.

2019 yılında Binance, Kraken ve Coinbase gibi önde gelen kripto borsaları, kullanıcılarına Tezos'u stake etme ve faiz kazanmalarını teklif etti.

Tezos ile ağa yeni bloklar ekleyenlere Baker deniyor. Blok yayın haklarını kendi paylarına göre alırlar. Bu yüzden buradaki sürece madencilik değil baking ismi veriliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ