Ocak sonunda, anket, Zcash (ZEC) ağı için yeni bir madencilik ödül dağıtım yapısı için topluluk desteğini doğruladı ve böylece geliştirici fonuna daha fazla akacak. Yine de kararın oldukça tartışmalı olduğu kanıtlandı.

Popüler Altcoin’in Topluluğu Bundan Sonra Nasıl hareket Edecek?

Ocak sonunda, anket, Zcash (ZEC) ağı için yeni bir madencilik ödül dağıtım yapısı için topluluk desteğini doğruladı ve böylece geliştirici fonuna daha fazla akacak. Yine de kararın oldukça tartışmalı olduğu kanıtlandı.

Zcash'in arkasındaki firma Electric Coin Company, 2 Ocak blog yazısında Zcash İyileştirme Teklifi 1014'te ZIP 1014 olarak adlandırılan bir topluluk anketinin madencilik ödüllerinde % 20 ücret uygulanması konusunda fikir birliği gösterdiğini açıkladı. Sonuçlar, 77 kişinin veya tüm oyların % 87,5'inin uygulamayı desteklediğini, sadece 11 kişinin veya tüm oyların % 12,5'inin buna karşı olduğunu gösterdi. Ancak kripto para birimindeki bazı alanlar, anketin toplumun duruşunu doğru bir şekilde temsil etmeyeceği endişesini dile getirdi.

Yine de, Zcash Vakfı tarafından yayınlanan veriler, Zcash topluluk forumunun 71 üyesinin de ayrı bir ankette oy kullandığını ve daha az ezici bir çoğunluğun da ZEC madenciliği ücretlerini desteklediğini ortaya koydu. Vakıf ayrıca madenci sinyalleri oluşturdu, ancak bu şekilde oy toplanmadı.

Fireice adında bir Zcash topluluk yöneticisi ve madencilik yazılım programcısı, sonuçların gerçekten toplumun çoğunluğunun ne istediğini temsil ettiğine inandığını ve Zcash sahipleri, kendi varlıklarının geleceği hakkında karar verdiğini ifade ederek şöyle diyor:

“Zcash Vakfı'nın mümkün olduğunca kapsayıcı olmasına büyük özen gösterdi. Etkililik konusundaki temel sorunum ne kadar süreceği, piyasaların belirsizlikten nefret etmesi olacaktır. [...] Bence tüm süreç daha pürüzsüz olabilirdi, özellikle de önceden planlanmış olabileceği göz önüne alındığında. ”

Bir bilgisayar bilimcisi ve blockchain firması Jelurida'nın kurucusu Lior Yaffe, ilgili kuruluşların “topluluk anketinin tasarımına çok fazla yatırım yaptığını” hissettiğini söyledi. Yine de, sonuç olarak, sistemin oldukça karmaşık olduğunu ekledi:

“Sonuç o kadar teknik ve ayrıntılı ki, çoğu madenci / topluluk üyesinin oylarının sonuçlarını anlamalarının çok teknik olduğundan şüpheleniyorum.”

Yaffe, blok zincirlerinin başarılı olması için güvenilir bir fon kaynağının gerekli olduğuna inandığını, ancak farklı yüzdelere sahip dört seçmeli basit bir havuzun yeterli olacağı kanaati taşıdığını söyledi. Yine de, “ZCash topluluğunun kararlarını alma konusunda ve çevresinde zaten gelişmiş olan kültürde uzman olmadığını” itiraf etti.

Yaffe ayrıca madencilere söz hakkı verildiğini söyleyerek “projenin uzun vadeli başarısı yerine [kendi kısa vadeli kârlarına” odaklandılar şeklinden bir eleştiride buundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ