Dijital para birimi Dash'in raporlarına göre, Venezuela'daki aktif kullanıcı cüzdanları Mayıs ayından bu yana % 562 arttı. Önemli bir % 29'luk artış sadece Aralık ayında meydana geldi.

Popüler Altcoin Yıl Sonuna Kadar Venezuela

Dijital para birimi Dash'in raporlarına göre, Venezuela'daki aktif kullanıcı cüzdanları Mayıs ayından bu yana % 562 arttı. Önemli bir % 29'luk artış sadece Aralık ayında meydana geldi.

Dash'taki bir PR temsilcisi Mark Mason, patlayan numaranın kullanıcı kurulumlarına değil, bunun yerine aktif olanlara dayandığını açıkladı. Aktif kullanıcı, son 30 gün içinde en az bir kez çevrimiçi olan kişidir. Mevcut büyüme oranlarında, aktif kullanıcılar yıl sonundan önce 1 milyonu geçecek.

Venezuela'daki kullanıcı sayısındaki artışın ana itici gücü işlemsel para birimine duyulan ihtiyaç. Ülke, yerel para birimini esasen değersiz hale getiren bir ölçekte hiperenflasyon yaşadı.

Bu tür bir enflasyonla Bolivar bir şaka haline geldi. Bir galon süt almak için para dolu bir el arabası gerekiyor. Bu iklimde, tüketiciler daha istikrarlı işlemler için hükümet dışı para birimleri arıyorlar, bu nedenle Dash ve hatta Bitcoin'i benimsiyorlar.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro krize yanıt olarak kendi dijital para birimi Petro'yu (PTR) serbest bıraktı. Emekliler ve hükümet çalışanlarının her birine PTR'nin yarısı verildi ve yerel uçak yakıt satışları kripto para biriminde yapılıyor.

Bununla birlikte, yerel sakinler Petro'ya güvenme konusunda çekingen davranıyorlar, çünkü özellikle hükümet kontrolüne bağlı. Bunun yerine, dijital para birimlerine sığındılar, bu yüzden Bitcoin kullanımı ülkede hızla arttı.

Geleneksel fiat paradan dijital para birimlerine geçmenin nedeni, daha derinden yatan bir ekonomik gerçekliği ortaya koymakta. Hükümetler para birimlerinin değerini manipüle edebiliyor, ancak dijital para birimleri sadece kendilerine çok şey çeken ağ konsensüsü tarafından yönetiliyor.

 Tüketiciler için manipülasyon, tasarruflarının değerinde veya hatta belirli bir işlem sırasında önemli kayıplara neden olabilir. Ancak, uzlaşmaya dayalı para birimlerinde, değerler dalgalanabilir, ancak dış kuvvetler tarafından manipüle edilemez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ