Bir ekonomist ve Bitcoin hakkındaki popüler makalenin yazarı olan Vijay Boyapati'ye göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC'ler), insan özgürlüğüne karşı savaşılması gereken bir tehdittir.

Otoriter Çin'in CBDC'lerin benimsenmesine öncülük ettiği gerçeğinin, görüşünün güçlü bir doğrulaması olduğunu savunuyor.

Yakın tarihli bir tweet'te, eski bir Google yazılım mühendisi olan Boyapati, mevcut itibari para sisteminin en iyisi olmasa da, insanlara nakit tutmaya başvurarak özgürlüklerini kullanma seçeneği sunduğunu savundu. Fiat sisteminde nakit kullanımı, insanlara bir düzeyde anonimlik ve finansal mahremiyet sağlar; nakit para ile insanlar tamamen ulus-devletlerin gözetimi altında değildir.

Aynı şeyin Merkez Bankaları tarafından çıkarılan ve her türlü dijital ödeme sistemi ve hizmeti tarafından saklanabilen, aktarılabilen ve iletilebilen fiat paranın dijital eşdeğeri olan CBDC'ler için söylenemez. Ekonomistlere göre, CBDC'lerin hükümetin en üst kademesinde merkezileştirilmesinin bu özelliği, yalnızca baskıcı politikaların daha da sürdürülmesine yol açacaktır.

“Nakit olmayan ve sadece dijital paraya sahip, her bir finansal işlemin merkezi bir hükümet tarafından izlenebildiği bir toplum hayal edin. Çin'in amacı bu ve onların Tibetliler ve Uygurlar gibi azınlıkları daha fazla ezmelerine izin verecek.”

Çin'in bir CBDC başlatmada diğer ülkelerin çok önünde olduğunu belirtmekte fayda var. Asya ülkesi, önümüzdeki 2022 Olimpiyatları sırasında şu anda e-CNY olarak adlandırılan dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor. Çin Halk Bankası (PBOC), e-CNY'nin istikrarını ve kullanım kolaylığını test ediyor ve Çin'deki milyonlarca kişiye yeni teknolojiyi deneme fırsatı verildi.


Ekonomist, CBDC'leri kullanan Merkez Bankalarının faiz oranlarını kontrol etmek için benzeri görülmemiş yetkilere sahip olacağı ve aşırı derecede negatif faiz oranları belirlemelerinin sadece bir zaman meselesi olacağı kanaatindeydi. Nakit kullanımı şimdiye kadar bunu sınırlamış olsa da, CBDC'ler hükümetlerin vatandaşları tasarruf etmek yerine harcamaya zorlamasını ve böylece onların servetlerini "soymasını" sağlayacaktır.

Bitcoin kullanıcıları ayrıca, CBDC'lerin Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin temsil ettiği her şeye tamamen karşı olduğunu belirtti. Kripto savunucuları, dijital fiat para birimlerinin geleneksel fiat ile aynı şekilde sınırlı olduğuna dikkat çekiyor. İzinsiz, düzenlenmemiş veya anonim değildirler. Bunları ihraç eden merkez bankaları, ihraçları ve bunların kullanımına kimin katıldığı üzerinde kontrole sahiptir. CBDC'ler ayrıca potansiyel olarak bankaların aracılık statüsünü ortadan kaldırarak bankacılık sistemi için bir tehdit oluşturmaktadır.

Boyapati, duyguyla aynı fikirde, CBDC'lerin Bitcoin'in iki temel değerinden yoksun olduğunu iddia ediyor: “Finans özgürlüğü; ve müsadereden kurtuluş.” 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ