Bitcoin

Hepimizin bildiği üzere tartışmasız son zamanların ve günümüzün en değerli kripto para birimi olan Bitcoin gün geçtikçe değerlenmeye devam etmekte. Şuanda fiyatı 6.000$ barajını zorlayan Bitcoin gelecek yıllar içerisinde 25.000$ seviyelerini zorlaması bekleniyor. SHA-256 algoritmasını kullanan bu kripto para 2007 yılında mining yapılmaya sunuldu ve air drop olarak dağıtıldı. Yapımcısı olarak "Satoshi Nakamoto" adı verilen kişi/grup tarafından tasarlanan ve oluşturulan Bitcoin 2007 yılında normal bir Core Duo2 işlemci ile 50 adet kazılabiliyordu. Kripto madenlerin altını olarak görülmektedir. Totalde 21.000.000 adet üretilecektir.

"Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanarak merkez otorite veya banka olmadan çalışır. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin'e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir." (Ref. Bitcoin.org)

Ethereum

Vitalik Burterin ve ekibi tarafından oluşturulmuş ve tasarlanmış GPU mining yapılabilen bir algorithmaya sahip market hacmi ile %15 lik bir yer kalplayan ethereum Vitalik'e göre  "Bitcoin eğer altın ise Ethereum petroldür" açıklaması yer alıyor. Değer olarak 2017 başlarında çok hızlı bir çıkış yapmış Ethereum önümüzde çatallanma ve Çin deki ICO yasaklanmalarıyla değer kaybederek sabit bir pariteye çekilmiştir. Gelecekte neden bu fiyattan almadım dedirtecek yada neden mining yapmadıkki diye sorgulatacak bir kripto olacağından şüphem yok. Piyasada dolaşan 95.000.000 adet ethereum vardır max adet bilinmemektedir.

Ripple

Altcoinlerin yükselen yıldızı olmaya aday Ripple son zamanlarda bayağı bir popülerleşti. Fiyat açısındanda ucuz olan ripple eğer güzel anlaşmalar yaparsa geleceğin bir numarası olabilir. Ne yazıkki mining yapılamaya ve token olarak dağıtılan yada satın alınan ripple günümüzde 0.26$ civarındadır. Hedef olarak bankaları seçmiş ripple sunmak istediği hizmeti eğer başarırsa artık havale eft swift westerunion gibi durumlar tarihe karışabilir. Ekip bayağı sağlam ve çalışıyorlarda. O yüzden ripple alıp biraz kenara atmakta fayda var. Tek çekincem total supply adetinin bir milyar adet olması, bu çok fazla bir adet değerlenmesi zaman alabilir. Kendi ağında şuan 100 adet şirket bulundurmakta. AKBANK ta ripple ile anlaşma yapacağını duyurmuştu. Zaten para populer oldukça değerleniyor.

Litecoin

Charlie Lee, tarafından tasarlanmış ve oluşturulmuş Litecoin, kripto para dünyasının gümüşü olarak nitelendiriliyor. Mineable olan bu kripto Syript algoritmasını kullanmaktadır. Yani Antminer L3+ gibi cihazlar ile bu kriptoyu kazabilirsiniz. Sonra zamanlarda yani 2017 başından bu yana %1580 değer kazanarak ay'a doğru yolculuğa çıkan kritpto gerçekten gümüş olduğunu kanıtlayabilicekmi merak etmekteyim. Diğer kriptolara baktığımda yolun yarısına gelmiş ve kendini kanıtlamış olmasına rağmen fiyatının hala az olması beni düşündürüyor. 50-70$ seviyerleinde dalgalanan kripto 100$ a ulaşmıştı. Toplamda 60.000.000 adet üretilecektir.

Dash

Dash, yani Digital Cash olarak adlandırılan, son zamanlarda değer kazanmış ve gizlilik ve izlenebilinirlik güvenliği açısandan bitcoin ile aynı olan ve birçok yenilikte sunan Dash gözde bir altcoin olma yolunda ilerlemektedir. Toplamda 22.000.000 adet üretilecek olan Dash, X11 hash algoritmasını kullanarak geliştirilmiştir ve işlemler bu algoritma üzerinden yürütülür. Şuan zorluk seviye iyice artmış olduğundan kazım için yeni teknolojiler gerekecek gibi duruyor.

 

Zcash

GPU mining ile üretilen Zcash, kamuya açık bir blok kullanarak merkezi bir ağ sürdürürken dahi tamamı ile ödeme gizliliği sunar. Bitcoin'den farklı olarak Zcash işlemleri, gönderen alıcıyı ve tüm işlemlerin değerini blok zincirinde gizlemek için korunabilir. Yalnızca doğru görünüm anahtarına sahip olanlar içeriğini görebilirler. 2,394,569 adet dolanımda olan coin vardır. 

 

Monero

GPU minin ile üretilen Monero, güvenli ve anonim para transferlerine olanak sağlayan ve izlenemeyen bir kripto para birimidir. Monero açık kaynak kodludur ve herkes tarafından ücretsiz kullanılabilir. Son yıllarda bankalar, büyük şirketler ve hükümetler, para transferlerimizi izliyor, kayıt altına alıyor ve analizler yapıyorlar. 15,212,581 adet dolanımdadır.

 

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ