CoinShares'in Baş Strateji Sorumlusu ve en önemli kripto para destekçilerinden Meltem Demirors, yaklaşan Bitcoin Halving hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Popüler Olmayan Fikir: Meltem Demirörs

Ona göre, birçok insanın beklediği halving etkinliğinin canlandırıcı bir etkisi olmayabilir, çünkü Bitcoin türevleri pazarı büyüyor ve gerçek sahiplik ve bitcoinlerin transferinden ziyade daha fazla spekülasyona neden oluyor.

Bitcoin Fiyatını Halving Artırmayabilir

Bitcoin'in halving etkinliği belki de kripto para birimi topluluğunda en çok tartışılan gelecek olaylardan biridir. Blok ödülünü yarıya indireceği için, piyasaya yeni çıkacak bitcoin arzı önemli ölçüde azalacak. Bu, birçok insanın etkinliğin Bitcoin’in fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanmasına neden oluyor.

Ancak CoinShares'in Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirors, bu kavramdan özellikle heyecan duymuyor. “Bitcoin fiyatının yarılanmadan sonra yükselmemesi yüksek bir olasılık var” diyor.

Bunun ana nedeni Bitcoin türevleri piyasasının artan etkisi. Demirors'a göre, firmaların çoğu dayanak varlıktan ziyade türev ürünler ticareti yapmak istiyor.

Ayrıca Bitcoin ve petrol gibi geleneksel pazarlar arasında bir karşılaştırma yapıyor. Türevlerin ticarete hâkim olduğunu ve çoğu firma petrol fiyatı üzerinde spekülasyon yapmak için kağıt sözleşmeleri kullandığını ve böylece tüm piyasayı spekülasyonla yönlendirdiğini açıkladı.

Bu noktaya gelindiğinde, Bitcoin ne kadar yatırım yapılabilir bir varlık haline geldiğini, “fiyatın değerinden, arzından ve talebinden daha fazla ayrıldığını” açıkladı.

Onun Hakkı

Demirors'un noktasında çok fazla liyakat var. Özellikle nakit olarak yerleşen Bitcoin türevleri, yatırımcıların Bitcoin'e sahip olmak zorunda kalmadan fiyatlarına maruz kalmalarını sağlayan bir seçeneği temsil ediyor. Depolama ve saklama konusunda endişelenmek zorunda değiller.

Ancak bu talebi azaltır. İnsanlar ona sahip olmadan ticaret yapabildikleri için, temel arz ve talep ilkelerini eski haline getirebilecek gerçek bitcoinleri satın almak zorunda değiller.

Ancak, Bitcoin’lerin fiziksel dağıtımında da zaten adımlar gördüğümüzü belirtmek gerekir. Bakkt, yatırımcıların fiziksel olarak teslim edilen Bitcoin vadeli işlemleriyle çalışmasına izin veren, düzenli bir şekilde bunu yapan ilk büyük mekan oldu. Tabii ki, bu sözleşmelerdeki hacim, CME, BitMEX, Binance, OKEx ve benzeri gibi borsalardaki paraya dayalı Bitcoin vadeli işlemlerinin hacmine kıyasla pratik olarak mevcut değildir.

Ama Başka Bir Tarafı Daha Var

Yukarıdakilerin hepsi şüphesiz göz önünde bulundurulması gereken meşru bir nokta olsa da, Bitcoin'in kıtlığına dikkat etmek de önemlidir. Gerçekten de, türev ticareti, arz ve talebin etkilerini durdurur, ancak Bitcoin'de bundan daha fazlası vardır.

Bir zamanlar, petrol ve altın gibi fiziksel malların biriktirilmesi, yeniden dağıtım, sigorta ve depolama açısından pahalı. Bu nedenle Bitcoin veya diğer dijital emtiaları bulundurmanın maliyeti neredeyse yok. BTC’nin talebi arttıkça, yatırımcılar bunu elde etmek ve güvence altına almak için oldukça düşük engellerden geçmek zorunda kalacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ