VKontakte (VK), 28 Mart'ta yerel haber kaynağı RNS'nin yayınladığı habere göre, kendi kripto para birimini geliştirmeyi düşünüyor.

Popüler Sosyal Medya Platformu Kendi Kripto Parasını Geliştirmeyi Düşünüyor

Rusya'nın en popüler sosyal medya platformu olan VKontakte (VK), 28 Mart'ta yerel haber kaynağı RNS'nin yayınladığı habere göre, kendi kripto para birimini geliştirmeyi düşünüyor.

Rapora göre, şirketin planlarına aşina olan bir kişi, projenin platformun tüm kullanıcıları için bireysel kripto para birimi hesaplarının oluşturulmasını içerdiğini söyledi. Yine de, makale aynı zamanda firmanın kendi kripto para birimini piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda henüz nihai bir karar vermediğini iddia ediyor.

Rapora göre, RNS, VK'dan, kullanıcıların firmanın kripto para birimlerini edinme yollarından birinin, platformda aktif olmaları ve harcanan süreleri karşılığında nasıl olacağını gösteren bir sunum yaptı. Makaleye göre, bu yolla kazanılan paralar VK Pay aracılığıyla biriktirilebiliyor, kullanıcılar arasında transfer edilebiliyor, ürünlerle takas edilebiliyor ve muhtemelen geleneksel para birimine çevrilebiliyor.

Resmi web sitesine göre, VK Pay, VK kullanıcılarının bir kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak mesajlarda birbirlerine para göndermelerini sağlayan nakitsiz bir para transferi hizmetidir. RNS geçtiğimiz yılın hazıran ayında hizmet vermeye başladı.

Raporda, VK ayrıca kullanıcıların istedikleri yayınların yazarlarına özel kripto para birimini gönderebilmeleri için bir bahşiş hizmetini de entegre etmeyi planlıyor.

Pazar araştırması şirketi eMarketer, 2017'de VK'nın 2018'den önce Rusya'da 42 milyon kullanıcısını geçeceğini tahmin ediyor. Alexa, sosyal medya platformu olmasının yanı sıra, şu anda Rusya'nın en popüler üçüncü web sitesi konumunda.

Bu arada, VK’nın kurucusu, aynı zamanda, kripto para birimi meraklıları arasında popüler olan gizlilik merkezli mesajlaşma servisi Telegram’ın da kurucusu olan Pavel Durov.

Şubat ayında ortaya çıkan söylentiler, Telegram'ın kripto para sözleşmelerini geçersiz kılmaktan kaçınmak için bu yıl ekim ayında kendi Blockchain ağı olan TON'un başlatması gerektiğini söyledi.

New York Times'ın Şubat ayında yayınladığı bir makalede, Facebook'un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Bitcoin'in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ