Popüler ticaret uygulaması Robinhood'un piyasadaki karışıklık sırasında kredi limitini en üst düzeye çıkardığı bildirildi.

Popüler Ticaret Uygulaması Neden İşlemlerde Aksaklığa Uğradı?

Popüler ticaret uygulaması Robinhood'un piyasadaki karışıklık sırasında kredi limitini en üst düzeye çıkardığı bildirildi.

Robinhood'ın, geçtiğimiz ayın sonunda piyasa çalkantısı karşısında 200 milyon dolarlık kredi limitini en üst düzeye çıkardığı bildirildi, ancak firma daha sonra kullandığı sermayeyi geri verdiğini söyledi.

Bir uygulama şeklinde sıfır komisyonlu hisse senedi alım satımına öncülük eden şirket, 10 milyon güçlü müşteri kullanıcı tabanı ve y kuşağının ilgisiyle ile biliniyor. Ancak şirket, son koronavirüs tarafından tetiklenen piyasa kargaşası sırasında çevrimiçi kalmak için mücadele ederken kullanıcıları ilginç bir durumda karşılaştı. Uygulama, son iki hafta içinde, en son Pazartesi günü olmak üzere, üç kez kesintiye uğradı.

Bloomberg'in Salı günkü haberine göre, geçen hafta 17 saatlik kesinti, alışılmadık derecede yüksek ticaret faaliyetlerine bağlı bir yazılım sorununun sonucuydu. Ancak firma hala Pazartesi günkü kesintiye neyin sebep olduğunu araştırıyor. Bloomberg'e yapılan açıklamaya göre, Robinhood'un platformu şimdi "tamamen işlevsel" ve ekip bu tarihi ve değişken piyasa koşullarında "hizmetini [iyileştirmek" için çalışıyor.

Bu arada, Robinhood 200 milyon dolarlık kredi tesisinin tamamını Citigroup Inc. ve JPMorgan Chase & Co.'dan Barclays Plc'den çekti.

Firma Bloomberg'e, kredi limitini en üst düzeye çıkarma kararının öfke ile ilgisi olmadığını söyledi. "Sermaye pozisyonumuz güçlü olmaya devam ediyor. 24 Şubat haftası boyunca piyasadaki dalgalanmanın ışığında kredi limitimizi çekmenin ihtiyatlı olduğunu belirledik. Bu sermaye, geçen hafta tam olarak iade edildi."

Ancak Bloomberg Intelligence analisti David Ritter, "şirketler gerekmedikçe kredi limitlerine dokunmuyorlar” diyor.

 Belirli bir olay hakkında yorum yapmadan, bir şirketin tüm kredi imkanını çekmek için bir hamlenin "belki de kredi yanıklarına ilişkin iyi bir sinyal olmadığını ve bu da alacaklıları gerginleştirebileceğine inanılıyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ