Porsche Blockchain teknolojisini benimsiyor

Almanya merkezli Porsche firması, kendi haber portalında blockchain teknolojisi altyapısını kullanacağını duyurdu. Bu kripto para yatırımcıları için harika bir haber.

Duyuru, 22 Şubat 2018'de Porsche web sitesi aracılığıyla yapıldı. Buna göre, ünlü şirket, araçlarda doğrudan blockchain algoritmalarına dayanan bir uygulamayı test etmek için Berlin'de bulunan XAIN ile işbirliği yapıyor. Bu yenilik "Zuffenhausen merkezli şirketin bir arabada blockchain teknolojisini uygulamak ve başarıyla test etmek için ilk otomobil üreticisi olmasını sağlıyor".

Şirket, bu teknolojide yönetilen işlemlerin daha güvenli olduğunu ve daha hızlı ilerlediğini garanti ediyor. Resmi Basın Bültenine göre, uygulama "aracın bir uygulama vasıtasıyla kilitlenmesi ve açılması, geçici erişim izinleri ve şifreli veri günlüğü temelli yeni iş modelleri" içeriyor. Sonuncusu özerk sürüş işlevlerini geliştirmek için gelecekteki bir projenin daha fazlası.

Verileri daha hızlı ve güvenli bir şekilde aktarmak için blockchain teknolojisini kullanabiliriz; müşterilerimiz araçlarını şarj ederken, park ettikleri ya da üçüncü şahıslara vermeleri gereken durumlarda sistem başarıyla uygulanırsa gelecekte sürücülere daha fazla huzur verilebilir. Porsche Oliver Döring'deki Finansal Strateji Uzmanı, yenilikçi teknolojiyi müşteriye doğrudan fayda sağladığını söyledi.

Servisler hızlı ve güvenli

Porsche'nin açıklamasına göre, blockchain'e dayalı uygulamalar daha hızlı ve güvenli. Bu şekilde, otomobiller bir sunucu tarafından sağlanan dijital teknoloji ile doğrudan çevrimdışı bağlantı arasında geçiş oluyor.

Eylemleri işleme koymak için gereken zamanı azaltması nedeniyle bu uygulamanın daha hızlı olduğu savunuluyor. Arabayı açıp kapatmak yalnızca blockchain teknolojisi uygulamasını kullanarak 1,6 saniye sürüyor. Bu eylemler, bir kez bir blockchain algoritması üzerinde işlendiğinde değiştirilemez. Başka bir avantaj da, sürücülerin arabasına uzaktan erişebilmeleri ve izleyebilmeleri.

Ayrıca, bu teknoloji ile araç için geçici erişim yetkileri vermek mümkün ve bu oldukça güvenli bir şekilde sağlanıyor. Araç verisine ve işlevlerine karşı korunan bir bağlantı blockchain altyapısı kullanılarak oluşturulabilir.

Ayrıca, blockchain teknolojisine dayalı uygulama, üçüncü taraf sağlayıcıları bağlamak için Akıllı Sözleşmeler kullanıyor. Bu sayede ilave bir donanıma ihtiyaç duyulmuyor.

Blockchain'e dayalı yeni iş modelleri

Buna ek olarak, otomobil üreticisi yeni blockchain tabanlı iş modelleri de başlatmayı planlıyor. Veriler dağıtılmış bir sistemde güvence altına alınacak ve kullanıcı kontrol etmeye yetkili tek kişi olacaktır.

Yerel verileri, diğer araçlarla güvenli bir şekilde paylaşılabilen bölgesel öğrenme efektleri elde etmek için de kullanılabilir. Müşteri, aynı anda korunan sürücülerden veri kullanabilir.

XAIN Hakkında

Birçok kullanıcı zaten Porsche gibi böylesine etkili bir şirketin neden XAIN gibi bir başlangıç şirketiyle işbirliği yapacaklarını kendilerine soruyorlardır. XAIN ekibi 2017 yazında blockchain teknolojisinin kullanılması konusu üzerinde düzenlenen "Porsche İnovasyon Yarışması" başlıklı yarışmayı kazandı. Yeni uygulamaları tasarlamak ve test etmek için birlikte üç ay boyunca birlikte çalıştılar.

"Blockchain uygulaması, XAIN'den enerji tasarruflu bir işlemkullanarak Porsche Panamera'ya tanıtıldı". Eş zamanlı olarak, otomobil üreticisi Porsche, şarj ve park alanlarını iyileştirmek için blockchain teknolojisine dayanan yeni bir uygulama tasarlamak için çalışıyor.

XAIN, akıllı endüstriyel uygulamalara ağırlık veren çeşitli blok ve yapay zeka çözümleri sunmakta. Oxford Üniversitesi ve Londra Emperor Koleji'nden araştırmacılar ile birlikte XAIN son yıllarda madencilikte enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan yeni bir sistem geliştirdi. Porsche, XAIN tarafından sağlanan çözümlerin mobil cihazlar ve araçlar ile de uyumlu olduğuna inanıyor.

Porsche, dünyanın blockchain altyapısı kullanacak olan otomobil üreticisidir. Uygulama halen test sürecindedir. Ancak, yakında, gerçek bir başarı ve hakkında tartışılması gereken önemli bir konudur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ