Basında çıkan haberlere göre, büyük Portekiz bankaları borsalar gibi kripto para platformları için hesapları kapatmaya veya açmayı reddetmeye başladı.

Portekiz Bankaları Kripto Borsalarının Hesaplarını Kapattı

Portekiz Kripto Firmaları Banka Hesap Kapanışlarından Etkilendi

Önde gelen bir Avrupa kripto merkezi olan Portekiz, en büyük bankalarından bazıları dijital para birimleriyle çalışan şirketlerin hesaplarını kapattığı için kripto işletmeleri ve sektörde çalışan yetenekler için çekiciliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Bloomberg, borsanın kurucu ortağı ve CEO'su Pedro Borges'den alıntı yaparak, geçen hafta ülkenin en büyük bankası olan Banco Comercial Portugues ve bir başka büyük kurum olan Banco Santander'in Lizbon merkezli Criptoloja'nın tüm hesaplarını kapattığını bildirdi. Gelişme, iki küçük bankanın platformun hesaplarını kapatma kararını takip ediyor.

Kripto girişimcisi, bu vakaların hiçbirinde resmi bir açıklama yapılmadığını vurguladı. Bu arada, devlet bankası Caixa Geral de Depositos ve Lizbon merkezli BiG de kripto borsa hesaplarını reddetmeye veya kapatmaya başladı, Jornal de Negocios bu hafta açıkladı.

Rapora göre, bu yıl banka hesaplarının kapanmasıyla en az iki kripto brokeri daha etkilendi. Mind the Coin aylardır hesap açamadı ve rakip Luso Digital Assets hesaplarından bazılarını kapattı, yöneticileri şikayet etti.

Portekiz'in Kripto İşletmeleri Ülke Dışında Hesap Açmaya Zorlandı

Kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıyın kuralları, genellikle kripto şirketleriyle çalışmayı reddeden borç verenler tarafından belirtilen ana nedenlerdir. Banco Comercial, bazı kuruluşlar için bankacılık hizmetlerinin sonlandırılmasına neden olabilecek şüpheli işlemleri bildirmekle yükümlü olduğunu açıkladı. Bir temsilci, Banco Santander'in "risk algısına göre hareket ettiğini" söyledi.

Criptoloja'nın kurucusu Pedro Borges, “Borsayı yürütmek için artık Portekiz dışındaki hesapları kullanmak zorundayız” dedi. Bu, şirketin geçen yıl merkez bankasından lisans alan ilk şirket olmasına rağmen oldu. Criptoloja, yetkilileri her zaman şüpheli işlemler hakkında bilgilendirdi ve tüm uyum prosedürlerini takip etti, dedi. Mind the Coin'in Pedro Guimaraes ekledi:

Resmi bir açıklama olmasa da bazı bankalar bize sadece kripto şirketleriyle çalışmak istemediklerini söylüyor. Şu anda Portekiz'de bir kripto işi başlatmak neredeyse imkansız.

Banco de Portugal tarafından yetkilendirilen beş kripto para alım satım platformundan üçünün hesapları bu yıl kapatıldı. Trendin sektördeki diğer şirketleri etkileyip etkilemediği belirsiz olsa da, kripto kazançları üzerindeki sıfır yüzde vergisi, uygun yaşam maliyetleri ve ılıman iklimi ile kripto meraklılarını cezbeden Portekiz'de sertleşen bir ortamın işareti olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ