John Griffin, hızlı fiyat dalgalanmalarının mümkün olduğunu söylüyor çünkü her zamankinden daha güçlü olmayan derin cepli balinalar tarafından manipüle edilebiliyor.

Profesör John Griffin: Balinalar Bitcoin Fiyatını Kolayca Düşürüyor

Ekonomi profesörü John Griffin kısa süre önce Bitcoin balinalarının Bitcoin pazarı üzerindeki etkisine karşı uyarılarda bulundu.

Griffin, Bloomberg'e yaptığı açıklamada birkaç büyük oyuncunun BTC fiyatını kolayca düşürebileceğini söyledi.

"Kripto tutan birkaç büyük oyuncunun sorunu, sattıklarında fiyatı kolayca aşağı çekebiliyor olmaları, bu da piyasayı hızlı dalgalanmalara karşı duyarlı hale getiriyor."

Balinalar Güçleniyor

CoinMetrics tarafından yayınlanan verilere göre, derin cepli Bitcoin yatırımcıları tarafından kontrol edilen Bitcoin sayısı, 2019 yılında son dört yılın en yüksek noktasına ulaştı. Aralık ayı itibarıyla, Bitcoin'in toplam dolaşımdaki arzının yüzde 42.1'i, 1000 ile 1 milyon arasında BTC arasındaki cüzdanlarda bulunuyor.

Kripto para borsalarının en zengin Bitcoin adreslerinin sahibi olduğu bilinmesine rağmen, yatırımcı Aaron Brown, bloktaki yeni balinaların bazılarının aile ofisleri ve bazı şeyler ters giderse en azından zararsız bir şekilde kurtulmak için cazip olabilecek Bitcoin yatırımı yapan zengin insanlardan oluştuğunu ifade ediyor.

Brown, “Sonsuz sabra sahip olduklarından şüpheliyim ve fiili kullanımda önemli bir büyüme olmadan, umut vaat eden diğer teknolojileri kovalamak için sessizce geri çekilmelerini beklerdim” diyor.

Tether'in Bitcoin Üzerindeki Etkisi

Bitcoin’e inanmayanların da söylediği gibi, Griffin muhtemelen pastayı en seçkin firmalardan biri olarak kabul ediyor. Haziran 2018'de, meslektaşı Amin Shams ile birlikte, Aralık 2018'de Boğa Piyasası zirvesinde Bitcoin'i yeni zirvelere itmekten sorumlu olduğunu iddia eden Tether'in nasıl sorumlu olduğunu araştıran bir makale yayınladı.

Kasım ayının başında, iki akademisyen daha da şok edici bir iddia ile geldi. İddia “Bitcoin’in 20.000 Dolar’ın tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının tarihi yükselişinin, Tether’in bağlı olduğu Bitfinex’teki tek bir balinanın hareketiyle meydana geldiği” şeklindeydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ