Electronic Frontier Foundation’ın adım adım açıkladığı bir rehber, protestolara katılırken verilerinizi nasıl güvende tutacağınız konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Protestolar Sırasında Dijital Cihazları Güvende Tutmak

Electronic Frontier Foundation’ın adım adım açıkladığı bir rehber, protestolara katılırken verilerinizi nasıl güvende tutacağınız konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Protestolar, bir Afrika kökenli Amerikalının Pazartesi günü Minneapolis'te bir polis memuru tarafından vahşice öldürüldükten sonra bu hafta ABD genelinde şehirleri salladı.

Minneapolis'te başlayan ve Beyaz Saray'a kadar varan protestolar, ABD'nin koronavirüs salgınıyla başa çıkmak için kilitlenmeleri takiben ekonomisini açmaya başlamasıyla geldi.

Barışçıl bir şekilde başlamasına rağmen, protestocuların ABD genelinde polisle şiddetle çatıştığı sahneleri hızla ortaya çıktı - koronavirüs pandemisinin merkez üssü olan ve eşi görülmemiş işsizlik seviyeleri ile uğraşan ülke için yeni bir meydan okuma bu..

2011 yılında Electronic Frontier Foundation (EFF) tarafından bir araya getirilen ve bir protesto sırasında elektronik cihazlarını ve dijital varlıklarını nasıl güvende tutacağına dair bir rehber çevrimiçi olarak yeniden ortaya çıktı ve Clovyr CEO'su ve ortaklarından kripto para birimi endüstrisindeki liderler tarafından onaylandı.

EFF’in Siber Güvenlik Direktörü Eva Galperin tarafından yazılan adım adım kılavuz, ABD’deki bir protestoda tutuklanırsa hangi sohbet uygulamasının kullanılacağı ve akıllı telefonların nasıl korunacağı gibi konularda tavsiyelerde bulunuyor.

Rehber ayrıca okuyuculara bir protesto sırasında tutuklanırsa, avukat bulunana kadar cihazlarının kilidini açmayı reddedebileceğini hatırlatıyor. “Her tutuklama durumunun farklı olduğunu” eklemeden önce, avukatınıza sizi hükümete kendini suçlayan tanıklık etmek zorunda kalmaktan koruyan Beşinci Değişiklik haklarınızı en iyi nasıl savunacağınızı sorun. Ayrıca mahkemede nasıl takip edileceğini de tavsiye ediyor.

Galperin, protesto fotoğraflarını çevrimiçi yayınlarken, fotoğrafların ne zaman ve nerede çekildiğini, cihazın türünü ve telefonun sahibinin adını gösteren meta verileri temizlemenin bir zorunluluk olduğunu söylüyor. Kılavuz, bunun ekran görüntüleri daha az meta veri içerdiğinden görüntünün ekran görüntüsünü alarak yapılabileceğini açıklamaktadır.

 Protestolar sırasında devlet gözetimi ile, yetkililerden verilerin nasıl gizleneceğini öğrenmek - uygun olduğunda - yenileniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ