Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital finansal varlıklarla ödemeleri yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı.

Putin, Rusya

Başkan Putin, Rusya Federasyonu'nda Dijital Varlık Ödemelerini Yasaklayan Yasayı Onayladı

RBC iş haber portalının kripto sayfasının bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde bir ödeme aracı olarak dijital finansal varlıkların (DFA) kullanımına doğrudan kısıtlamalar getiren bir yasayı imzaladı. Yasak faydacı dijital haklar (UDR'ler) için de geçerlidir.

Rusya henüz kripto para birimlerini kapsamlı bir şekilde düzenlemedi, ancak Ocak 2021'de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Yasası” iki yasal şartı getirdi. Rus yetkililer geçmişte DFA'nın kripto para birimlerini kapsadığını, UDR'nin ise çeşitli tokenler için geçerli olduğunu belirtmişti. Bu sonbaharda, Rus milletvekilleri düzenleyici boşlukları doldurmak için tasarlanmış yeni bir “Dijital Para Birimi Üzerine” yasa tasarısını gözden geçirecekler.

Şimdi Rusya Devlet Başkanı tarafından onaylanan yasa, Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov tarafından 7 Haziran'da Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması'na sunuldu ve bir ay sonra kabul edildi. Şimdiye kadar Rus yasaları dijital varlıklarla yapılan ödemeleri açıkça yasaklamadı, ancak “parasal vekiller” yasaklandı ve tek yasal ödeme aracı olarak rublenin statüsü kutsandı.

Tasarı, "devrilen mallar, yapılan işler, verilen hizmetler için" DFA'ların değişimini yasaklarken, diğer federal yasalarda öngörülen DFA ödemeleri için kapıyı açık bırakıyor. Ukrayna'nın işgali üzerine Batı yaptırımlarının bir parçası olarak uygulanan genişleyen mali kısıtlamaların ortasında, Rusya'nın ortaklarıyla dış ticarette küçük ölçekli kripto ödemelerini yasallaştırma önerisi Moskova'da destek kazanıyor.

Kanun, dijital finansal varlıklarla doğrudan ödemeleri yasaklamanın yanı sıra, borsa hizmetleri sunan platform operatörlerini, ödeme aracı olarak Rus rublesini ikame etmek için DFA'ların kullanılmasına yol açabilecek herhangi bir işlemi reddetmeye de zorunlu kılıyor.

Yeni mevzuat, Rusya devlet gazetesinde yayınlanmasından 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Başvurusunda muafiyet seçeneği ile ilgili olarak, RBC raporu Rus hukuk uzmanlarının belgede zaten belirli tartışmaları vurguladığını belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ