Putin: Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Blockchain teknolojisine ihtiyacı olduğunu belirtti ve Rusya'nın devrim yaratan bu  teknolojinin geliştirilmesi ve benimsenmesinde geride kalmamasının önemli olduğunu vurguladı.

Rusya Pazarına benzersiz bakış açısı sunan Rusya Insight, Putin ile ülkedeki en büyük banka olan Sberbank başkanı Herman Gref arasında tartışma içeren bir video yayınladı. Bu sırada, Putin ülkenin blockchain teknolojisini benimseyeceğini belirtti.

"Blockchain teknolojisine ihtiyacımız var. Taş Devri taşların olmaması nedeniyle sona ermedi, yeni teknolojilerin ortaya çıkması nedeniyle sona erdi."

Bu yarışa geç katılacak olanların hızlı hareket etmesi gerekecek.

Rusya'daki en etkili finansal kuruluşu yöneten Gref, uzun zamandır iyimser bir kripto para ve blockchain meraklısı olmuştur. Gref, Kasım 2017'de kripto para birimlerinin hayatımızın bir gerçeği olduğunu belirtti ve kripto para birimlerinin küresel finansal sistemin vazgeçilmez bir parçası olacağını da Rus girişimciler derneği toplantısında ekledi. Gref şunları söyledi:

"Kripto para birimleri, blockchain teknolojisinin doğal bir sonucudur. Onları yasaklayabiliriz, ancak şuan memnuniyetle karşılıyoruz. İnsanları yatırım yapmaya teşvik etmek şu an moda."

Ocak ayının sonlarında Sberbank, bankanın, yerel yatırımcılardan pazardaki hızlı para artışı talebine ve pazardaki diğer kripto para birimlerine hitap edebilmesi için, gelecekte bir kripto para borsası oluşturacaklarını açıklamak üzere bir konferansa katıldı.

Sberbank'ın Küresel Piyasalar Direktörü Andrey Shemetov, bankanın her türlü ürün ve hizmete stratejik erişimi sağlamayı ve yatırımcıları kripto para pazarına yatırım yapmalarını isteyebileceğini söyledi.

Aynı ayda, Cumhurbaşkanı Putin, bir Rus haber ajansı TASS'a yaptığı açıklamada, yatırımcıları korumak ve işletmelerin büyümesini kolaylaştıracak düzenlemelerin uygulanacağını söyledi. Kripto para birimlerinin, bir değişim aracı ve çözüm ağı gibi faaliyet gösterebileceğini kaydetti. Ancak, kripto paralarının değer unsurunun depolanması konusundaki endişelerini dile getirdi.

Putin, bankacıların ve hükümet yetkililerinin büyük çoğunluğunun görüşüne benzer şekilde kripto para birimlerine destek verilmediğinden, değerlerinin garanti edilemeyeceğini belirtti.

Herhangi bir varlığın değeri yalnızca arz ve talebine bağlıdır ve piyasa değeri için sorumludur. Bu nedenle, piyasa gerçek zamanlı olarak pazardaki kripto para birimlerinin değerini belirlediğinden, kripto para birimlerinde öz değer bulunmaması sorun değildir.

Geçtiğimiz hafta, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, "Blockchain, internet gibi yıkıcı teknolojilerin yaşamımız ve çalışmamız üzerinde derin bir etkisi olacak"  şeklindeki açıklaması sonrası, Başkan Putin ile benzer bir görüş paylaştı. İş yerlerinde artık hızlı adaptasyona ihtiyaç duyacaklar.

Birçok kripto para üzerinden ticaret yapan bir yatırımcı; Kullanıcılar ve küresel topluluğun üyeleri, Başbakan Modi'nin Blockchain ve kripto para pazarlarını benimsemeleri ve yönetmelerine sıcakkanlı baktıklarını dile getirdi.

Çok değil bir kaç ay öncesine baktığımızda hükümetlerden gelen kırıcı eleştiriler yerini artık yapıcı ve olumlu söylemlere bıraktı. Bu savaş hala devam etmesine rağmen Çek, Venezuela, Türkiye, İran ve en son olarak da Rus cephesinden gelen haberlere bakılacak olursa; Hükümetler söylemlerle yıpratamadıkları Blockchain ve kripto paralar için bu sefer kıyasıya bir rekabete girecekler. Bu bağlamda en kırıcı eleştirileri yapan ülkeler ise ABD, Japonya ve Güney Kore. Fakat burada bir şeye dikkat çekmek istiyorum; neredeyse pazarda önemli bir yere sahip olan bu ülkeler neden kırıcı söylemlerde bulunuyor olabilirler. Yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ