Putin, Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Temmuz 2018'e kadar ICO'lar ve kripto para madenciliğini düzenlemeye başladı.

Yerel gazete RNS'de yayınlanan Kremlin basınında, Salı günü resmi olarak yapılan bir kararla, ICO'ların düzenleyici tüzükte "uzun süredir düzenlenen IPO'lar temelinde" yer alacaklarını duyurdu. Buna ek olarak, hükümet şimdi Kremlin'in "dijital teknoloji" olarak tanımladığı terimlerle ilgili çeşitli şartların statüsünü yasal olarak tanımlayabilir.

Tüzükte "kripto para", "simge" ve "akıllı sözleşme" gibi terimler yer alıyor. RNS raporlarına göre fintech için merkezi bankayla ortaklaşa düzenlenmiş düzenleyici bir sandbox için fikirler de 20 Aralık'a kadar çıkacakmış.Rus devlet kuruluşu VTB Bank, ülkedeki tüketicilerin "Bitcoin'e fazla ilgi duymadığını" belirtti.

CNBC'ye konuşan bankanın CEO'su Andrey Kostin, uluslararası hukukun genel müdürü Riccardo Orcel'e katıldığını ve genel inanışın aksine, gerçek dünyadaki kullanımın düşük olduğunu ve kripto para birimleri "çok tehlikeli" olduğunu söyledi.

Orcel şunları söyledi; 

"Dürüst olmak gerekirse Rusya'da Bitcoin'e karşı pek fazla ilgi görmedim, basında pek adı geçmiyor"

Kostin ise; şifreleme olasılığı hakkında "biraz şüpheci" olduğunu ekledi ve şöyle uyardı:

"Kripto paralar yüksek spekülasyon unsurlarının çok olduğunu ve bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Hükümetler bu alanın nasıl düzenleneceğine karar verinceye kadar, yatırımcıların kripto para birimlerine yatırım yapmaları çok, çok tehlikeli olacak"

Bakalım ilerleyen günlerde bizleri ne gibi sürprizler bekleyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ