Bu yazımızda sizlere Quant (QNT) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve QNT Coin ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Quant (QNT) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi QNT Coin

Bu yazımızda sizlere Quant (QNT) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve QNT Coin ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Quant (QNT) Nedir?

Quantprojesinin kalbi, Overledger işletim sisteminin yardımıyla birden fazla blok zinciri arasındaki güven işlevlerini otomatikleştiren bir teknoloji olarak Quant Ağıdır. Sistem, blok zincirleri ve ağları (finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve diğerleri gibi) küresel ölçekte, ancak birlikte çalışabilirliklerini engellemeden birbirine bağlamak amacıyla blok zincirleri için inşa edilen ilk işletim sistemi olarak faturalandırılıyor.

Overledger, geliştiricilerin ve işletmelerin müşterileri için merkezi olmayan çok zincirli uygulamalar (MAP'ler olarak bilinir) oluşturmasına olanak tanıyan gelecekteki bir dijital ekonomi ekosisteminin etrafında inşa edilmesi gereken çekirdeği temsil eder. Bununla birlikte, Overledger'ın bir parçası olmak, yalnızca platform kullanım ücretlerini veya yıllık lisansları ödemek için kullanılan QUANT (QNT) token’lerinin kullanımıyla güvence altına alınacaktır.

Quant Neyi Başarmaya Çalışıyor?

Overledger/Quant'ın yaratılması fikri, projenin CEO'su ve kurucusu Gilbert Verdian'ın başında sağlık sektöründe çalışırken doğdu. O zamanlar, çeşitli ağlarda kayıtlı ve birden çok veri kümesinde yer alan hastalar için kapsama alanı sağlamada birlikte çalışabilirliğin kilit rolünü tanımladı. Bunu akılda tutarak, Verdian liderliğindeki ekip, “Güven İnterneti” olarak adlandırılan gelecekteki bir konsepti ortaya çıkarmak için bir dizi sorunu çözmeye başladı:

Blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojileri artan sayıda kullanım durumu bulmayı başarsa da, hem dahili defterler hem de harici ağlar arasında sorunsuz birlikte çalışabilirlikten yoksundurlar. Quant'ın bu boşluğu bir blok zincirinin "kayıp halkası" olarak kapatması gerekiyor. Overledger, işlevsel bir arayüze sahip “sihirli” bir portaldan farklı olarak, belirli bir amaç için kullanılan herhangi bir ağa diğer tüm blok zincirlerine bir ağ geçidi sağlamalıdır. Aynısı, ekosistem içindeki her uygulama arasında istenen blok zinciri ile iletişimi desteklemek için de geçerlidir. Aynı zamanda, birlikte çalışabilirlik, herhangi bir işlemin meta verilerine bir mesajın hash'ini ekleyerek mesaj ve veri alışverişini de kapsadığı için blok zincirler arasında değer aktarımı ile sınırlı değildir. Kullanıcılar, başka bir blok zinciri eklemek zorunda kalmadan, kaynak zincirinin güvenine ve güvenliğine güvenebilirler.

Belirli blok zinciri tabanlı çözümlerin geliştirilmesi, daha yüksek maliyetler ve teknolojik talepleri yönlendirmek zorunda değildir. Overledger, yüksek maliyetleri düşürmenin bir kısayolu olarak hizmet veren ve birden fazla zinciri kapsayan karmaşık altyapıya sahip olma gereksinimini ortadan kaldıran mimarisiyle belirli sektörler için özel olarak hazırlanmış çözümlerin geliştirilmesini desteklemeyi umuyor. Quant ile işletmeler yalnızca tek bir blok zincirine erişimle sınırlı değildir; bu, uygulamalarının, platformun erişim sağladığı tüm blok zincirlerinden çeşitli özellikler uygulayabileceği ve sunabileceği anlamına gelir.

Overledger, teknolojik olarak agnostik bir platformdur, yani onunla çalışmak isteyen kullanıcılar, çeşitli ağlar ve blok zincirlerle bağlantı kurmaya çalışırken tek bir teknoloji sağlayıcıyla sınırlı değildir. DApp'lerle kullanım için blok zincirlerin çeşitli teknolojik ve iş gereksinimlerini karşılama ihtiyacına dayalı olarak en iyi sistemi seçmeye çalışmak karmaşık bir iş olabilir. Arkasındaki ekip, kullanıcıların Overledger'ı kullanmalarına izin vererek hem yeni uygulamaların hem de özelliklerinin benimsenmesini hızlandırmayı umuyor.

Overledger Nasıl Çalışır?

Blok zincirleri arasındaki iletişim engellerinin kaldırılması ve MApp'lerin birden fazla farklı defter üzerinde çalışan dApp'ler olarak kullanılmasına yönelik destek, Overledger ekibini hem birlikte çalışabilirliği hem de ölçeklendirmeyi desteklemesi gereken bir mimari tasarlamaya sevk etti. Söz konusu mimari, aslında iletişim ağlarıyla birlikte kullanılan TCP/IP modellerinden esinlenmiştir. Geliştiriciler, Overledger'ı aşağıdaki bileşenlerle bırakarak, platformun hedeflerine ulaşmanın en iyi yolunun, bireysel görevleri gerçekleştiren katmanlara göre düzenlemenin olduğuna karar verdiler:

İşlem Katmanı. Bu katman, defter teknolojisini kullanarak işlemlerin depolanmasını yönetir. Birkaç blok zinciri alanında fikir birliğine varmak için gereken tüm operasyonlara ev sahipliği yapar. Bu işlem, ilgili tüm işlemlerin tek bir katmana yerleştirilmesiyle kolaylaştırılmıştır. Ancak, belirli bir blok zincirinde yapılan işlemlerin kapsamı o alanla sınırlıdır, yani diğer defterlerde de geçerli hale getirilemezler. Bu nedenle bu katman hem çeşitli hem de yalıtılmış defterlerden oluşur.

Mesajlaşma Katmanı. Bu mantıksal katman, ilgili olduğu düşünülen defterlerden alınan tüm bilgileri ele alır. İlgili bilgi türleri arasında akıllı sözleşme verileri, meta veriler ve işlem verileri bulunur. Meta veriler söz konusu olduğunda, eklenen dizeler genellikle yük olarak yorumlanabilecek zincir dışı mesajların özetini temsil eder. Bu katman aynı zamanda tüm işlem bilgilerinin depolanması ve birden fazla uygulama arasındaki mesajlaşmanın özetleri için de kullanılır.

Filtreleme ve Sıralama Katmanı. Bu katman ayrıca, özellikle ayıklanan ve işlem bilgilerinden oluşan mesajları da işler. Zincir dışı değiş tokuş edilen bir karma aracılığıyla işlemde referans verilen mesajlar, sipariş ve filtrelemeye tabi tutulur. Buna ek olarak, bu katman, Mesajlaşma Katmanından kaynaklanan mesajlar arasında bağlantı kurmakla görevlidir. Bu katman ayrıca meta veriler için zincir dışı mesajları doğrular. Doğrulama motoru, işlem verilerinde tanımlanabilen uygulama gereksinimlerini kontrol eder. Örneğin, söz konusu bir uygulama yalnızca belirli bir adresi içeren işlemleri kabul edecek şekilde ayarlanabilir veya transfer edilecek tokenlerde ödeme yapılması gerekebilir. Bu katmanda yapılan filtrelemeye bağlı olarak, uygulamalar yalnızca önceden tanımlanmış miktarda tokenin belirli bir adrese aktarılmasını içeren mesajları dikkate alabilir.

Uygulama katmanı. İstenilen formata ve imzaya sahip olmalarına bağlı olarak geçerli sayılan mesajlar, ilgili başvuru durumlarını güncelleyebilir. Çeşitli uygulamalar aynı mesajları paylaşabilir veya diğer uygulamalarla ilgili mesajlara referans verebilir. Bu referanslar, mesaj özeti ile defter işlemlerine atıfta bulunan türünün tek örneği karma işaretçiler kullanır. Bu işaretçiler esasen belirli bir şifreleme karmasının depolama konumuna geri döner. Ayrıca, bir veri tabanından bir işlemi seçmek ve değişmemiş durumunu doğrulamak için kullanılabilecek tanımlayıcılar olarak işlev görürler.

Quant App Store nedir?

Bu mimariye dayanarak Quant Network, başlangıçta Bitcoin, Ethereum ve Ripple'ı içeren birden fazla defterdeki işlemleri okuma ve izleme yeteneğini gösterebildi ve platform geliştikçe bunlardan daha fazlası için destek ekleme sözü verdi. Benzer şekilde, MApp'leri destekleyen aynı mimari, Quant ekibinin ekosistemindeki çeşitli gelir kaynaklarından biri olarak Quant App Store üzerinde çalışmaya başlamasına izin vermelidir.

App Store'un aşağıdaki işlevleri sağlaması bekleniyor:

  • Geliştiriciler MApp'ler oluşturabilir ve yayınlayabilir.
  • Uygulamalar, kullanım ve işlemler için sıfır ücretlendirme oranlarına sahip olabilir. Diğer seçenekler arasında işlem başına tek seferlik ücretler veya bir uygulamanın kullanımı ile isteğe bağlı aylık abonelik modeli bulunur.
  • Her durumda, onu kullanmak isteyen müşterilerin, platforma erişim elde etmek için önceden belirlenmiş sayıda Quant tokenini elinde tutmaları gerekecektir.

Quant SAAS Nedir?

App Store'a ek olarak Quant, kurumsal ve ara yazılım uygulamaları için kendi Hizmet Olarak Yazılım'ı (SaaS) başlatmayı da planladı. Bunlar, çeşitli endüstrilerin taleplerine dayalı olarak bireysel sektörlerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler sunacak. Bu doğrultuda geliştiriciler, sağlık, tedarik zinciri, devlet ve finansal hizmetler gibi sektörlere odaklanma sözü veriyor. Bu ürünlerden biri de sağlık kurumlarının sistemlerini blockchain yardımıyla çalışır durumda tutmalarına yardımcı olmak için kullanılan Quant Health isimli uygulama da var.

Quant Enterprise ve Middleware Ürünleri

Quant ekibi ayrıca, kullanıcılarının Quant platformunun merkezi olmayan yapısından ve çoklu zincirler arasında işlerlik sağlama potansiyelinden faydalanmalarını sağlayacak iş uygulamaları oluşturmaya çalışıyor. Kullanım senaryoları halen geliştirilmekteyken, ilgi çekici olabilecek alanlardan bazıları şunlardır:

  • Elektronik sağlık kayıtları
  • Merkezi olmayan mesajlaşma çözümü
  • Anlaşma sözleşmeleri gibi ara katman ürünleri
  • Kullanıcıların kimliğini doğrulamak ve onlara blok zincirlerine erişim izni vermek için kullanılabilecek kimlik komisyoncusu çözümü
  • Fiat para birimi ağ geçitleri

Quant ekibi, bu ürünlere ek olarak, çeşitli internet ve blok zinciri sağlayıcılarına ve üreticilerine sunulacak olan çekirdek teknolojisi için lisanslama planı üzerinde de çalışıyor.

QNT Nedir?

QNT, asıl rolü Quant platformunun bir parçası olan belirli bir hizmete veya uygulamaya (MAp) dijital erişim sağlamak olan tokenlerdir. Erişim hem kullanıcılara hem de geliştiricilere sağlanır.

Token sayısına ek olarak, erişim ücreti de sabit itibari para birimi miktarına dayalı olacaktır. Örneğin, geliştiriciler ve işletmeler için aylık 10 ABD Doları tutarındaki tüketim ücretleri, Quant Hazinesine QNT tokenlerindeki eşdeğer fiyata dayalı olarak ödeme yapılmasını gerektirir.

Kullanıcı sayısındaki artış ve buna bağlı olarak QNT talebindeki değişimle birlikte platforma ve uygulamalara erişim için gereken toplam token sayısı, tokenlerin değerine ve dolaşımdaki sayılarına bağlı olarak değişebilmektedir (Mart 2019 itibariyle) , bu rakamlar toplam arzdaki 14,6 milyonun 9 milyonunu aştı). Erişim ücretlerinin değerini itibari değerlere sabitlemek, fiyatı itibari paraya göre değişebileceğinden geliştiricilerin daha esnek miktarlarda QNT tutmasına izin vermelidir. Mart 2019 itibariyle, Quant'ın piyasa değeri 34 milyon ABD doları seviyesindeydi ve QTN, Bittrex, HotBit ve diğerleri gibi kripto para borsalarında işlem görüyordu.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ