Symantec, bir WastedLocker fidye yazılımı saldırısının siber güvenlik şirketi tarafından erken bir uyarıdan sonra zamanında engellendiğini açıkladı.

Ransomware Gang 30 ABD Firmalarına Saldırı Uygulayamadı

Symantec, bir WastedLocker fidye yazılımı saldırısının siber güvenlik şirketi tarafından erken bir uyarıdan sonra zamanında engellendiğini açıkladı.

Siber güvenlik firması Symantec, 30 ABD merkezli firmaya ve Fortune 500 şirketine yönelik Bitcoin'de (BTC) ödeme talep ettiği bilinen bir grubun fidye yazılımı saldırısını engelledi.

Siber güvenlik firması tarafından yayınlanan duyuru, saldırıların arkasındaki kötü amaçlı yazılım grubu olan Evil Group'un firmaların BT altyapılarını hedef aldığını iddia ediyor. Yine de, fidye yazılımının yayılmasını önlemek için şirketler zamanında uyarıldı. Grup fidye yazılımı WastedLocker'ı kullandı ve kurbanların ağlarının güvenliğini ihlal etmeyi başardı ve başarısız bir şekilde saldırıları sahnelemek için zemin hazırlamaya çalıştı.

Cointelegraph geçtiğimiz günlerde NCC Group'un bir bölümü olan siber güvenlik firması Fox-IT tarafından yapılan bir araştırmanın, kısa bir süre sessiz kaldıktan sonra Evil Group'un siber suçlu faaliyetlerinin geri dönüşü konusunda uyardı.

Çete, kurbanlarından Bitcoin gibi kripto para birimlerinde milyon dolarlık fidye ödemeleri istemesiyle ünlüdür. Grubun, yakın zamanda saldırıya uğrayan bilinmeyen sayıda ABD şirketinden toplam 10 ABD doları istediğini bildiren raporlar var.

Symantec'in Hedefli Saldırı Bulutu Analytics ekibi ilk olarak WastedLocker saldırılarının ilk aşamalarını, son hedeflenen saldırılarla ilgili etkinlik kalıplarını tespit etmek için gelişmiş makine öğrenimine güvenerek tespit etti.

Evil Group engellenen saldırıda 31 şirketi hedef aldı, firmalardan biri ABD merkezli bir denizaşırı çokuluslu iştirakidir.

Symantec hedeflenen kurbanları tespit etmedi ancak siber güvenlik firmasının raporu, çete bu sektörle ilgili beş kuruluşu hedef aldığından imalat sektörünün en çok etkilendiğini söyledi.

Symantec'e göre, saldırganlar bozulmamış olsaydı, “başarılı saldırılar milyonlarca hasara, kesinti süresine ve tedarik zincirleri üzerinde olası bir domino etkisine yol açabilirdi.”

 Evil Group, iddia edilen üyeler Igor Olegovich Turashev ve Maksim Viktorovich Yakubets'in iddianamesi nedeniyle daha önce Ocak 2020'ye kadar faaliyetlerini durdurmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ